1453 KONUT PROJESİ

Kütahya Belediyesi tarafından projelendirilen ve yapımına başlanan 1453 Toplu Konut İnşaatı hızla yükselmeye devam ediyor.
Kütahya ili merkezinde 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında 17.04.2013 tarih ve 2013/4678 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kütahya Belediyesi arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapımına başlanılan 1453 toplu konut inşaatı hızla yükselmeye devam ediyor. Konutların 2018 yılı Nisan ayı sonunda tamamlanması planlanıyor.
Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’nun büyük önem verdiği ve göreve başladığı ilk günden itibaren gerçekleşmesi için yoğun bir çaba harcadığı kentsel dönüşüm hamlesi Parmakören Mahallesi’nden gerçekleştirilen 1453 konut projesiyle farklı bir ivme kazandı. Kentsel dönüşümün önemli ayaklarından biri olan 1453 konut projesi ile ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, yaptığı açıklamada; “Parmakören Mahallesi’nde mevcut 300 dönüm arazi üzerine 72 bloktan oluşacak olan ve 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 şeklinde 1453 adet daire bulunmaktadır. Bu yapıların içerisinde; 1 adet pasaj, 1 adet ticari merkez, tenis kortları, futbol, basketbol, voleybol sahaları ve halı saha ile birlikte 2 adet su deposu ve açık otopark bulunmaktadır. Şu anda inşaatı devam etmekte olan projede 4. kata kadar inşaatı tamamlanmış olan bloklar ile birlikte temeli atılıp inşaatı başlamış olan bloklar yer almaktadır.” şeklinde konuştu.
“8 Bin 40 Konut, 104 Bin Metrekare Ticari Alan Yapılacak”
Kentsel dönüşüm projesi kapsamında başlattıkları 1453 konut projesinde inşaatların hızla yükseldiğini ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, kentsel dönüşüm projesi kapsamında 8 bin 40 konut ve 104 bin metrekare ticari alan yapılacağını söyledi. Başkan Saraçoğlu, “1453 konutları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şuan gelinen noktada 40 bloğun temeli atıldı. Bazı bloklar 4. kata çıktı bazı bloklar 3. kata çıktı ve hızla yükselmeye devam ediyor. Sultanbağı projemiz de kentsel dönüşüm projesine entegre olmuş durumda. 1453 konutlarının bir kısmı satılacak bir kısmına da Vefa, Osmangazi ve Sultanbağı Mahallesindeki bir bölüm vatandaşlarımızı oraya taşıyacağız. Buralar boşaltıldıktan sonra planı, projesi her şeyi hazır ve ihaleye çıkılarak oradaki binalar yapılacak. Projelerin toplamında 8 bin 40 konut yapıyoruz. Bunların 5 binden fazlası vatandaşlara verilecek daire. Diğer kalan daireler kar amaçlı satılacak ve bu projeye destek olacak. Konutların yanında proje kapsamında 104 bin metrekare ticari alan yapılacak.” ifadelerini kullandı.
“Çarpık Yapılaşma ve Riskli Bölgeler Ortadan Kalkacak”
Kütahya'nın deprem bölgesinde olduğunu ifade eden Başkan Saraçoğlu, depreme dayanıklı modern yapılar için harekete geçildiğini belirterek, “Kamu kurum ve kuruluşlarımızın binalarının çoğunda yenileme ve güçlendirme çalışmaları yapıldı. Biz belediye olarak depreme dayanıklı olmayan evleri de yıkarak halkımızı daha modern ve güvenilir yapıya kavuşturmak için çalışmalarımızı süratli şekilde sürdürüyoruz. Kütahya’da çarpık kentleşmenin yoğun olduğu riskli bölgelerimiz var. Geldiğimiz günden itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte yürüttüğümüz çalışmalarımız devam ediyor. Parmakören dediğimiz bölgede başlattığımız 1453 konutun inşaatına başladık. Diğer mahallelerimizde, vatandaşlarla görüşüyoruz. Çarpık yapılaşma ve riskli bölgelerin ortadan kaldırılması için üzerimizde büyük sorumluluklarımız var. Kütahya’nın mimarisini ortaya koyarak nitelikli binalar yaparak projemizi sürdürmeye çalışıyoruz.” dedi.
“Şehir Kimliğini Ortaya Çıkartacağız”
Kentin büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu kaydeden Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, kentsel dönüşüm projesi kapsamında hayata geçirilen 1453 konut inşat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte boşaltılacak olan riskli bölgelerde dönüşümü hızlı bir şekilde gerçekleştirip deprem bölgesindeki Kütahya’yı hem daha güvenli hem de daha modern bir şehir haline getireceklerini ifade etti. Kentsel dönüşüm ile birlikte daha güvenli yaşanılabilir bir sosyal ortama kavuşulacağını dile getiren Başkan Kamil Saraçoğlu, “Doğal Afet riski faktörlerine karşı önlemini alan güvenli yaşam alanları üreteceğiz: Yaşanabilir kentin ve kentlinin ihtiyaçlarına cevap veren sağlıklı kent mekânları üreteceğiz, İnsan odaklı sosyal ve mekânsal anlamda sürdürülebilir alanlar üreteceğiz. Şehrin yerel ekonomisine katkıda bulunacak ve istihdamı arttıracağız. Şehre ait doğal ve kültürel değerleri Şehre kazandıracak ve şehir kimliğini ortaya çıkartacağız.” şeklinde konuştu.
 

Proje Fotoğrafları