KÜTAHYA ATIK SU ARITMA TESİSİ PROJESİ

Kütahya Belediyesi’nin geleceğe yönelik hayata geçirdiği en büyük yatırımlardan biri olan Atık Su Arıtma Tesisi Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar devam ediyor
Kütahya Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirdiği dev projelerden biri olan Atıksu Arıtma Tesisi Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar tüm hızıyla devam devam ediyor. Çevreci belediyecilik anlayışı çerçevesinde gerçekleştirdiği çevre yatırımlarıyla dikkat çeken Kütahya Belediyesi, atık su arıtma tesisi projesi ile örnek bir projeye daha imza attı. Yapımı devam eden ve 65 milyon TL’ye mal olacak olan Atık Su Arıtma tesisinin Eylül ayında hizmete sunulacağını söyleyen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; “Tesisin yüzde 85’inin Avrupa Birliği fonlarından, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, yüzde 9’unun da Kütahya Belediyesi kaynaklarından karşılıyoruz. Atık Su Arıtma tesisi Kütahya’ya yapılan en büyük yatırımlar arasında yer alıyor. Tesis tamamlanmasıyla Kütahya’nın, yaklaşık 458 bin nüfusunun suyunu arıtabilecek modern bir tesise sahip olacak. Kütahya Atık Su Arıtma Tesisi 120 bin metreküp gün ve yaklaşık 45 milyon m3/yıl ortalama kapasiteli ve 2045 yılına kadar hizmet verecek. Burada sadece arıtmayı değil, buradaki çamuru kurutarak enerji üretimine çevireceğiz. Burada üretilen enerjiyi hem burada hem de belediyenin diğer alanlarında kullanacağız. Ayrıca kurutacağımız çamuru çiftçilerimize de kazandırmış olacağız. Artık suyu Porsuk nehrine tertemiz bırakacağız. Türkiye’ye ve komşu illere örnek olacak proje, Eylül ayında faaliyete geçecek.” dedi.
Artan nüfus ve gelişen şehrin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalan mevcut arıtma tesisinin yerinebilecek modern bir arıtma tesisinin yapılmasının gelecek adına, daha temiz bir Kütahya adına zorunluluk haline geldiğini belirten Başkan Saraçoğlu, "Kütahya Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi 1992 tarihinde çalışmaya başlamıştır. Şehir merkezimizin evsel nitelikteki sularını arıtması için yaptırılmış klasik aktif çamur projesine göre dizayn edilmiştir. Tesisimizin işletim maliyetleri çok yüksek olmasına karşın yeterli arıtma yapamamaktadır. Gelecek nesillere daha sağlıklı, daha yaşanabilir bir Kütahya bırakmak için suyu doğadan aldığımız gibi tekrar arıtarak doğaya bırakmamız gerekir. Bu sebeple yeni atık su arıtma tesisimizle birlikte şehrimize, insanlığa ve doğaya karşı sorumluluğumuzu geleceğe yönelik olarak yerine getirmenin mutluluğu içerisinde olacağız’’ dedi.

Proje Fotoğrafları