YÜRÜYEN KÖŞK REKREASYON PROJESİ

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, kültür mirası yapıların gelecek kuşaklara aktarılmasına dikkat çekerek kent kültürünü besleyen bir öğenin, şehrin marka değeri olarak tesciline olanak sağlamayı ve anıt ağaçların kolektif miras özelliğini M. K. Atatürk’ün çevreci lider duyarlılığını hatırlatarak vurgulamayı amaçladıkları Yürüyen Köşk Rekreasyon Proj
2693.31 m2 alan üzerinde konumlanmış Yürüyen Köşk ve bahçesi, Mayıs 2005 tarihinde Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu ve Müze Müdürlüğü ile devir teslimi yapılarak ziyarete açılmış. Yalova Belediyesi uygulamakta olduğu rekreasyon projesi ile Yalova’nın sahip olduğu bu önemli değeri Yalova Valiliği tarafından başlatılan Yeşil Mavi Yol Projesi ile entegre ederek kentte cazibeli ve bütünleşik bir turizm alanı oluşturmayı hedefliyor. Proje kapsamında yapılan tüm planlamalar, peyzajından iç dekorasyonuna kadar Yürüyen Köşk’le ve yapıldığı dönemle bağlantılı ve uyumlu olarak gerçekleştirilmiş. Peyzaj çalışmalarında tercih edilen bitki türleri, renkleri, yürüyüş yolu ve mesire alanı Yeşil Mavi Yol ile; art deco tarzındaki iç dizayn, Köşk bahçesindeki Köşk Kafe’nin tasarımı, ferforje aydınlatma elemanları o dönemin mimarisiyle ve Camekanlı Salon’la uyum içerisinde. Öte yandan peyzajda kullanılan bitkilerin seçimi ve yerleştirilmesi bu kez M.K. Atatürk’ün Termal’in peyzaj mimarı olarak atadığı Pandelli’nin 20 yy. başı bahçe tasarım anlayışını yansıtıyor.
Yürüyen Köşk’ün müze değerini taşıyan dekoratif objeleri dönemin izlerini bugün dahi koruyor ve hepsi orijinal: Alt kat oturma odasında sergilenen Haliç tasviri sulu boya eser Fausto Zonaro’ya ait; Yaver odasında bulunan yağlı boya manzara resmi ise Halil Paşa imzalı. Her iki eserin orjinalliği 2015 yılında uzman ekip tarafından tescil edilmiş. Yürüyen Köşk içerisinde yer alan etnografik eserler, mobilyalar, M. K. Atatürk için özel imal edilmiş eşyalar ile Zonaro ve Halil Paşa’ya ait iki yağlıboya tablo köşkün müze objeleri olarak proje bitiminde de sergilenmeye devam edecek.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi M. K. Atatürk’ün örnek bir çevre duyarlılığı ile yapıya dayanan ağaç dalını koruma konusundaki hassasiyetinin bir örneği olan Yürüyen Köşk, 28 ton ağırlığındaki yapı, ağacın bir dalının dahi kesilmemesi için temeline yerleştirilen raylar üzerinde 3.80 m kaydırılmıştır. Yürüyen köşk, bu yönüyle de çevre ve tabiat mirasına verdiği değeri gösteren lider olarak Gazi’nin tarihe geçmesini sağlamıştır.
Proje kapsamında İDO iskelesinden Adliye’ye kadar olan gezi yolunda üstü açık turistik tren ile ziyaretçi taşınması düşünülüyor. Proje, iki aşamada tamamlanmak üzere planlanmış: İlk aşama 2016 yılı bütçesi çerçevesinde hayata geçirilmiş, Yürüyen Köşk ile Adliye arasında yer alan kıyı alanı, köşk bahçesinde çalışmalar tamamlanmak üzere. Adliye yönünden giriş tak kapı arkasında başlayan ve yüksek çit bitkilerle sınırlanmış doğal bir patika hissi uyandıracak şekilde tasarlanmış. Patika yolun toplam uzunluğu 1700 m’dir. Yalova’nın en güçlü tanıtım enstrümanı olan ve 2007 yılında Yalova Valiliği tarafından başlatılan Yeşil Mavi Yol Projesi; vapurla gelindiğinde Yürüyen Köşk’ten, İzmit-Karamürsel tarafından gelindiğinde ise Altınova’dan başlayarak yaklaşık 200 km’lik bir mesafeyi ifade etmekte. Yeşil Mavi Yol olarak adlandırılmış bu güzergâha yaptığı referansla Yürüyen Köşk Rekreasyon Projesi, Yalova turizm tanıtım konseptinin devamlılığını da sağlamaktadır.
Yürüyen Köşk’ün temellerine döşenen raylar üzerinde taşınmasının nedeni olan Anıt Doğu Çınarı (Platanus oriantalis) ağacının yaşı yapılan araştırma sonunda yaklaşık 390 yıl olarak tescil edilmiştir. Ağaç için gerekli bakım yapılmış, röntgeni de çekilmiştir. Şubat 2015’te SMM.278.840.2015-R4 rapor numarası ile tescil edilen Anıt Doğu Çınarı, Yürüyen Köşk Rekreasyon Projesi’nin doğaya uyumlu biçimde tasarlanarak uygulanmasında en önemli hareket noktalarından biridir.
Yürüyen Köşk Rekreasyon Projesi içerisinde köşk bahçesine Adliye yönünden girişte Köşk Cafe yer almaktadır. Köşk yapısının aksine modern mimari diline sahip olan ve hafif konstrüksiyon kullanılarak tasarlanan açık, kapalı ve yarı açık mekanların birbiri ile entegrasyonunun olduğu bir alandır.
Yürüyen Köşk Rekreasyon Projesi’nin tamamlanması için 2. Etap başlangıcı ise 2017 yılı olarak planlanmıştır. Köşk’ten İDO iskelesine kadar olan bölümü içeren alan sahile paralel ilerleyen güzergâh üzerinde düzenlenmiş mesire alanı olarak düşünülmüştür. Sabit barbekülerin aralıklı olarak yerleştirileceği, ahşap masa ve sandalyelerin oturma alanlarında konumlandırılacağı, çocuk ve engellilere yönelik düzenlemeleri içeren oyun alanlarının oturma, yemek yeme ve dinlenme için ayrılmış bölümlerle entegrasyonu sağlanarak kurgulanacak mesireyi halkın özellikle bahar ve yaz aylarında sıklıkla kullanılması öngörülmektedir. Güzergâh üzerinde bulunan Elmalık Deresi üzerindeki ahşap köprü de onarılıp kullanılmaya devam edilecek.  

Proje Fotoğrafları