KONURALP ANTİK KENTİ YÜZEY ARAŞTIRMALARI İLE TURİZME DESTEK PROJESİ

Düzce Belediyesi, Düzce’nin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleriyle Türk turizminde hak ettiği yeri alması amacıyla tarihi Konuralp Bölgesi’nde çok yönlü bir çalışma yürütüyor. Belediye Başkanı Mehmet Keleş, belediye olarak bu alandaki çalışmalara büyük önem ve öncelik verdiklerinin altını çizerek çalışmanın en önemli ayağının Konural bölgesi’nd
Tarihi Konuralp Bölgesi’nde, 1. Derece sit alanında, Roma dönemine ait Antik Tiyatro, Tarihi Osmanlı Hamamı, Konuralp Türbesi, Osmanlı ve Roma Dönemlerine ait çeşmeler restore edilerek bu tarihi yapıların korunmasının yanı sıra Düzce’nin tarihi ve turistik bir vizyon kazanması da sağlanmış olacak. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın gönüllü olarak destek verdiği projenin temel faaliyetlerinin gerçekleştirileceği restorasyon uygulamaları MARKA (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı) tarafından karşılanıyor. Bu da projenin sürdürülebilirliği açısından oldukça büyük bir avantaj. Öte yandan Düzce Üniversitesi de bilimsel danışmanlık yapıyor, projeye.
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, konuya ilişkin açıklamasında “Düzce'nin yerel kalkınmasında turizmin öncü sektör haline getirilmesi ve bölge turizminin hareketlendirilmesi açısından çok önemsediğimiz bir proje. Düzce/Konuralp yerleşkesinin Antik Çağ, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait günümüzdeki kültürel mirasının görünür hale getirilmesi ve bölgedeki tarihi ve kültürel mirasın korunması, Konuralp arkeolojik kazı alanı ve tarihi kent meydanının birbirlerine entegre edilmesi ile ulusal ve uluslararası düzeyde turistik ve ekonomik açılardan daha cezbedici bir hale getirilmesi demek.” ifadelerine yer verdi.
Düzce antik çağda Bithinia olarak anılan bölgenin içinde kalıyor. Bu bölgede bilinen en büyük yerleşim yeri bugün Prusias ad Hypium Konuralp/Üskübü. Prusias ad Hypium antik kentinin sınırlarının belirlenmesi için yüzey araştırmasının yapılması ve antik kentin tiyatrosunda arkeolojik araştırmaların devam edebilmesi için çevre düzenlemelerinin yapılması gerekiyor. Düzce Belediyesi de, Düzce Üniversitesi’nin bilimsel danışmanlığında ve Doğu Marmara kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Konuralp’te uzun vadeli projeler, faaliyetler yürütüyor. Yüzey araştırmaları, arkeolojik kazı çalışmaları, Konuralp’i ve Düzce’yi tanıtıcı yazılı ve görsel materyaller hazırlanması, yine Konuralp’i ve Düzce’yi tanıtıcı hediyelik ve hatıra eşyaları üretimi ve satışı, gönüllülere kargir ve ahşap bina yapımı eğitimleri, oryantiring ve trekking destinasyon haritaları ve organizasyonları, arkeolojik kazı alanı ile entegre edilecek arkeopark ve Konuralp Tarihi Kent Meydanı yapımı ve çevre düzenlemesi gibi bir çok önemli faaliyeti bir arada yürütüyor. Ancak şüphesiz Düzce’nin sahip olduğu tüm değerlerle birlikte cazip bir turizm destinasyonu olabilmesi büyük ölçüde yüzey araştırmaları ve arkeolojik kazılara bağlı.
Düzce Belediyesi Proje Ofisi’nden yapılan açıklamada; bu projenin genel amacı, bölge açısından kritik öneme sahip araştırma ve planlama çalışmaları kapsamında, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izni ile yapılan Prusias ad Hypium Antik kenti tiyatro kazısında açığa çıkartılması planlanan tiyatronun korunması ve alanın ziyaretçiler tarafından kolaylıkla anlaşılacak bir anlatıma kavuşması amacıyla doğanın ve insanın tahribine karşı alınacak önlemler, çevre düzenleme projeleri, bilgi ve yön levhalarının hazırlanması ile yürütülecek çalışmaların kısa, orta ve uzun vadeli programlar kapsamında sürdürülmesine ilişkin uygulama yöntemlerini belirlemektir. Projemiz bu amacı ile 2014-2023 Doğu Marmara Bölge Planında belirlenen hedef ve stratejilere hizmet etmekte ve bölge açısından kritik öneme sahip araştırma ve planlama çalışmaları kapsamına girmektedir. Konuralp Antik kenti doğru planlandığı takdirde bölgenin arkeolojik değerlerinin gün yüzüne çıkarılarak bölge arkeolojisine ve kültür turizmine katkıda bulunulması ve kültür ve turizm potansiyelini ortaya çıkarılmasında kritik bir öneme sahiptir.
Proje kapsamında yapılan çalışmalar Antik kent için ilkleri oluşturmakta. Antik kentte yapılan yüzey araştırmalarıyla birlikte kentte ilk defa topoğrafik harita oluşturulmuş, kentin sınırları çizilmiş ve taşınır veya taşınmaz kültür varlıkları tespit edilmiş. Uzun vadeli planlanan bu bilimsel çalışma ile birlikte kentin gezi rotaları belirlenmiş, kente gelen turistler için Antik şehir haritası oluşturulmuş. Ne kadar önemli bir yerleşim yeri olduğu bulunan yazıtlı bloklar da doğrulanan Antik kentin, Monumental antik tiyatronun mimari parçaları gruplandırılarak her antik kent kazısında olduğu gibi taş bahçesi oluşturulup ve ileri ki dönemlerde restorasyon çalışmaları için hazırlıklar yapılmış. Modern teknoloji yöntemlerinden yola çıkılarak yapılan arkeojeofizik çalışmalarla birlikte tiyatronun mevcut toprak altında kalmış kısımlarının tespiti yapılmış ve üç boyutlu modelleme çalışmaları da tamamlanmış.

Proje Fotoğrafları