KONURALP TARİHİ KENT MEYDANI DÜZENLEME VE RESTORASYON PROJESİ

Düzce Belediyesi AB Proje Ofisi tarafından hazırlanan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan (MARKA) hibe almaya hak kazanan “Konuralp Tarihi Kent Meydanı Düzenleme ve Restorasyon Projesi” için çalışmalar devam ediyor.
Düzce Belediyesi, Düzce’de yer alan Konuralp yerleşkesinin Antik çağ, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi ve kültürel değerlerini, zamanla ve yanlış uygulamalarla uğradıkları tahribattan kurtararak yeniden kent yaşamının bir parçası haline getirmeye ve böylece bu değerlerin doğru biçimde geleceğe taşınmasını sağlamaya yönelik olarak yürüttüğü proje Kültür ve Turizm Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek programı kapsamında gerçekleştiriliyor.
Tarihi Konuralp Bölgesi’nde, 1. Derece sit alanında, Roma dönemine ait antik tiyatro, Tarihi Osmanlı Hamamı, Konuralp Türbesi, Osmanlı ve Roma Dönemine ait çeşmeler restore edilerek bu tarihi yapıların korunmasının yanı sıra Düzce’nin tarihi ve turistik bir vizyon kazanması da sağlamış olacak. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın gönüllü olarak destek verdiği projenin temel faaliyetlerinin gerçekleştirileceği restorasyon uygulamaları MARKA (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı) tarafından karşılanıyor. Bu da projenin sürdürülebilirliği açısından oldukça büyük bir avantaj.
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, konuya ilişkin açıklamasında “Düzce'nin yerel kalkınmasında turizmin öncü sektör haline getirilmesi ve bölge turizminin hareketlendirilmesi açısından çok önemsediğimiz bir proje. Düzce/Konuralp yerleşkesinin Antik Çağ, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait günümüzdeki kültürel mirasının görünür hale getirilmesi ve bölgedeki tarihi ve kültürel mirasın korunması, Konuralp arkeolojik kazı alanı ve tarihi kent meydanının birbirlerine entegre edilmesi ile ulusal ve uluslararası düzeyde turistik ve ekonomik açılardan daha cezbedici bir hale getirilmesi demek.
Birinci derece sit alanı dahilinde olan Konuralp tarihi kent meydanı ve meydanın tarihi ve kültürel dokusunu ön plana çıkaran ve uzun yıllardır metruk vaziyette günümüze ulaşan tarihi yapıların restore edilmesi ile turistik bir işlev edinmesi ve çevresindeki alanın rekreasyonel işlevlerle canlandırılması

 

Proje Fotoğrafları