DÜZCE ORYANTİRİNG DESTİNASYON HARİTASI PROJESİ

Düzce Belediyesi, Düzce Sosyal Etkinlikler Derneği ile son yıllarda rağbet görmeye başlayan bir spor dalında, oryantiringde Düzce’nin ulusal ve uluslararası çapta bir destinasyon merkezi olması için bir proje yürütüyor.
Proje ile Düzce’de 2 bölgede oryantiring sporu için destinasyon haritaları hazırlanmış. Biri Konuralp Antik Bölgesi’nde, diğeri Düzce il merkezinde hazırlanan haritalar sayesinde Düzce’de oryantiring sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması hedefleniyor. Bu sayede de Düzce ilinde doğal ve kültürel kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılması, işlevsel ve katılıma açık bir model geliştirilmesi yolu ile önemli bir turizm koridoru oluşturulacak; yaşanılabilir bir çevre kapsamında çevresel mirasın korunması, geliştirilmesi, canlandırılması ve kent kimliğinin oluşturulması, çevreye duyarlı bir toplum yapısı oluşması için önemli bir alt yapı oluşturulacak.
Oryantiring, harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor dalı. Bu nedenle de projenin en önemli ayağı destinasyon haritasının hazırlanması. Bu harita herhangi bir tasarımcı veya bilişimciler tarafından yapılamamaktadır. Kendi usul ve esaslarına göre dizayn edilecek ve uygulanacak oryantiring haritasının Türkiye Oryantiring Federasyonu danışmanlığında yaptırılması gerekmektedir. Oryantiring haritası, topografik haritanın üzerine bitki örtüsü, kayalar, küçük çukur ve tümsekler, kuru dere ve sel yatakları, su kanalları, elektrik telleri, evler vb. unsurların işaretlenmesiyle oluşturulur. Ölçek genellikle 1:5.000 - 1:25.000 aralığında olur. Eşyükselti eğrileri, arazideki ayrıntıların görülmesine imkân verecek şekilde 5- 25 m sıklığında çizilir. Harita, yarışmayı düzenleyenler tarafından hazırlanarak sporculara yarışma öncesinde verilir. Bir başka deyişle ciddi uzmanlık ve teknik alt yapı gerektirmektedir. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın da destek verdiği Düzce Oryantiring Destinasyon Haritası Projesi geçtiğimiz yıl hayata geçirildi. Hatta geçtiğimiz yıl ilk oryantiring şampiyonası gerçekleştirildi. Bu yıl da 19-21 Mayıs tarihlerinde 2.si düzenleniyor.
Oryantiring Federasyonu tarafından Düzce Belediyesi sponsorluğunda 19-21 Mayıs tarihleri arasında Düzce’de gerçekleştirilecek Türkiye Şampiyonası’nın işbirliği protokolü imza töreninde konuşan Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Murat Caymaz, “19-21 Mayıs tarihleri arasında Düzce’de yapılacak olan Türkiye Şampiyonası için bir araya geldik. Düzenlenecek olan şampiyonaya 2 bine yakın sporcunun katılması bekleniyor. Zamana karşı gerçekleştirilen yarışmada hem zekâ hem de bedenin aynı anda kullanılması gerekiyor. Şampiyonayı Düzce’de gerçekleştiren federasyonun yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bu şampiyona ilimizin tanıtımı için de önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi. Federasyon Başkanı Hacer Akyüz ise şampiyonaya Türkiye dışından da katılım beklediklerini belirterek Düzce’de 2 bin sporcuyu ve 80 kulübü ağırlayacaklarını; bu grupta 14 yaş altı ekip oyuncularının yarışacağını söyledi.


 

Proje Fotoğrafları