BEBEK BAKIM KABİNLERİ PROJESİ

Düzce Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile şehir merkezinde üç ayrı noktaya bebek bakım kabinleri yerleştirdi. Çocuklu aileler bebek emzirme ve bakımı için yer aramak zorunda kalmasınlar diye hayata geçirilen proje ile hizmet veren kabinler aynı zamanda engelli şarj istasyonu, kütüphane ve banka ATM'si ile de çok yönlü hale getirilmiş.
Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile çocuklu aileler bebek emzirme ve bakımı için yer aramak zorunda kalmayacak. Kabinlerin içinde bebek emzirme koltuğu, bez değiştirme masası gibi annelere yardımcı materyallerin yanı sıra LCD bilgi ekranı ile bilgilendirme broşürleri de bulunacak. Kabinler yalnızca çocuklu annelere hitap etmeyecek. Kabinler, dış kısmında yapılan düzenleme ile iki adet ATM, engelli aracı şarj istasyonu ile bekleme alanında oluşturulan sokak kütüphanesi ile tüm vatandaşların ihtiyacını karşılayacak şekilde yapılandırıldı.
Bebek bakım Kabinleri’nin açılışı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleştirildi. Açılışa Sayın Valimizin yanı sıra Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, İl Jandarma Komutanı Albay Yılmaz Özdemir ve çok sayıda Düzceli vatandaş katıldı.
Sağlık Bakanlığı ile UNESCO´nun ortaklaşa gerçekleştirdiği proje kapsamında hizmete giren bebek bakım ve emzirme kabinleri şimdilik kent merkezinde, Büyük Cami önü, Cedidiye Cami önü ve Anıtpark’ta yer alıyor. Kabinlere giriş çıkışlar güvenlik nedeniyle 7/24 kamera sistemiyle kontrol edilmekte.
Bu kabinlerden faydalanabilmek ve kapısından içeriye girebilmek için özel kart sistemi kullanılıyor. Belediye, anne ve bebek güvenliğini düşünerek annelere özel kartlar veriyor. Kişiye özel olan bu kartlara sahip olmak için 0-2 yaş bebekleri olan anneler; kendi kimliği ve çocuğun kimliğiyle birlikte Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvuruyorlar. Kendileri için düzenlenen kartlarını oradan alıyorlar. Kartların süresi bebek 2 yaşını doldurana kadar geçerli. Kabinin ortalama kullanım süresi 15 dakika; 15 dakikadan sonra kabine başka bir kullanıcı da girebiliyor.
 

Proje Fotoğrafları