60+ YAŞAM MERKEZİ (YAŞLILAR LOKALİ) AŞEVİ VE EVDE BAKIM HİZMETLERİ PROJESİ

Düzce’de yaşayan 60 yaş üzeri vatandaşların yaşamlarını daha rahat ve güven içerisinde geçirebilmelerini sağlamak amacıyla çalışan Düzce Belediyesi, sosyal belediyecilik adına önemli bir projeye imza atıyor: 60+ Yaşam Merkezi (Yaşlılar Lokali) Aşevi Ve Evde Bakım Hizmetleri Projesi.
60 yaş ve üzeri vatandaşlara yönelik başlatılan proje kapsamına bir de aşevi eklenerek her kesimden insanın hizmetine sunulmuş. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında hizmete açılan Aşevi ve 60 Yaş Üzeri Yaşam Merkezi açılışında projeye ilişkin konuşmasında Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, “60 yaş üzeri yaşam merkezi nedir? Bazı emekli olmuş, yaşlanmış büyüklerimiz kahvehanelerde rahat edemiyor, sokakta gezemiyor. Bunlar için güzel bir yaşam merkezi yaptık. Burada kahvaltı edecek, öğle yemeği yiyebilecek, gazete dergi okuyabilecek televizyon izleyebilecek. Onlar için her imkânı düşündük ve sağladık. Onun yanında da ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra karnı acıkan herkesin faydalanabileceği Aşevi’ni kurduk. Burada hiçbir ayrım olmaksızın herkes gelip karnını doyuracak. Bu da Düzce’de bir ilktir. Deprem zamanı hariç böyle bir yer olmadı. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.
EVSED Derneği’nin proje faaliyetlerinin yürütülmesi ve proje koordinasyonunun sağlanması ile doğrudan ilgilendiği proje kapsamında;
• Düzce Belediyesi tarafından sosyal projeler kapsamında mülkü belediyeye ait olan binada yaşlılar lokali hazırlandı.
• Proje ile yaşlıların sosyal rehabilite edilebilirlikleri arttırılarak, bir araya gelebilecekleri, sohbet edebilecekleri, sosyal etkinliklerinin gerçekleştirebilecekleri bir mekân hazırlandı.
• Sosyal belediyecilik çerçevesinde hayata geçirilen aşevi projesi ile ihtiyaç sahiplerinin ve karnı acıkan herkesin ayrım gözetmeksizin ücretsiz bir şekilde sabah kahvaltı edebilecekleri, öğle ve akşam yemeklerini yiyebilecekleri bir mekân kuruldu.
• Düzce Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile evde bakım hizmetleri projesi hayata geçirildi. Düzce Belediyesi mobil ekipleriyle engelliler evlerinde ziyaret edilerek sorunları saptanıp kayıt altına alınmakta ve gerekli durumlarda sosyal destek hizmetleri verilmektedir. Uzman personel eşliğinde ev temizliği, tamir, tadilat, kişisel bakım alanlarında da hizmet verilmekte.
 

Proje Fotoğrafları