ULUSLARARASI DÜZCE TARİH, KÜLTÜR VE SANAT SEMPOZYUMU

Düzce Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Düzce Uluslararası Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu’nun 3.sü 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.
Düzce'nin tarihi ile ilgili bilgilerin derlenmesi, kültürel geçmişi ile ilgili yeni bilimsel çalışmaların yapılması, bu çalışmaların bilim camiasına ulaştırılması, sivil toplum örgütleri ve yerel kuruluşların gücünü birleştirerek bir Marka Şehir hedefiyle kentsel hareketlilik yaratarak Düzce’ye kültürel, turistik ve ekonomik açıdan katkı sağlanması; tarihi mekânların ve kültürel değerlerin bir şenlik havasında müzik ve kültür-sanat aktiviteleriyle birlikte tekrar gündeme getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen ve bir marka olarak geleneksel hale gelen Düzce Uluslararası Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi, Düzce Araştırmaları Merkezi (DAMER) girişimiyle 3. kez gerçekleştirildi.
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş açış konuşmasında Düzce’nin geçmişi üzerine yapılan çalışmalara değinerek “Bugün burada çok önemli bir hadiseyi gerçekleştiriyoruz aslında. En önemli işlerimizden bir tanesi Düzce’nin kültürünü, tarihini, sanatını, bütün var olan değerlerini ortaya çıkarabilmek. Bu sempozyumla bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Burada var olan kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak anlatmak istiyoruz. Bilmediğiniz bir şeyi anlatamazsınız, koruyamazsınız. Şimdi yıllardan beri konuşuyoruz, Düzce’de kültür var, sanat da var, tarih de var ama nerede ‘şunu birisi bir göstersin, anlatsın ya da tarif etsin’ desek bunları bulamıyoruz. Hangi kayıtta kitapta var desek onu da bulamıyoruz. Düzce Belediyesi olarak bizim ilk yaptığımız işlerden biri DAMER’i kurmak oldu. İlhan Genç hocama ve ekibe teşekkür ediyorum. Üniversitemizden birçok akademisyen burada Düzce’yi araştırıyoruz. Düzce’nin tarihsel sürecini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Akademik anlamda tez olarak ortaya koyuluyor, tasnif ediliyor. Bunlar sunuma dönüşüyor ve kitaplara dönüşüyor. Ben inanıyorum ki burada ortaya çıkardığımız kitaplar araştırmalara ışık olacak. Ben yaptığımız eserlere ömür biçiyorum ancak en uzun ömürlü olacak eserlerin bu kitaplar olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız sempozyumun bildirileri hala büyük rağbet görüyor. Bu şekilde Düzce’nin araştırmaları sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada duyulacak. Tabii ki bunun için önce Düzcelilerin bu çalışmaların içinde olması büyük önem arz ediyor. Bu sempozyumda 10 oturum yapılacak ve 47 tane bildiri sunulacak. Daha nice güzel etkinliklerde birlikte olmayı diliyorum. Geçenlerde çalışma arkadaşlarıma sordum ‘Konuralp’e bir turist yolunu şaşırıp gelse ne yapacak burada?’ diye. Burada bulunan tarihi kalıntıları, tescil edilmiş markaları olması gereken şekliyle arz etmeliyiz. Konuralp’i dünya turizmine kazandırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Kentin kültür, tarih ve turizm potansiyeline vurgu yapacak ve Düzce’nin tarihi ve kültürel kimliğini ortaya koyacak çok geniş bir yelpazede hazırlanan program kapsamında;
Düzce kültürüne, eğitimine emek veren şahısların biyografileri hazırlandı. E-5 (D-100) yolunun Düzce’de meydana getirdiği kültür ortaya çıkarıldı. Maden kültürü, göçlerle gelen grupların arasında yaşanan çatışmalar vb. değerlendirildi. Çok uzaklardan gelen yörükleri, muhacirleri, Çerkesleri, Tatarları… Düzce’nin damak lezzeti, Düzce köftesinin hikâyesi derlendi. Yığılca’da halen yaşayan Türkçe kelimeler incelendi, derlendi. Kasaba pirincinin macerası ve antik çağlardan beri süregelen ziraat kültürü incelendi. Tıbbi ve yemeklik olarak kullanılagelen bitkiler yeniden incelendi. Düzceli kimliğinin inşasında kültürel bütünleşmenin etkisi sosyolojik yöntemlerle incelendi. Ayrıca, foto safari ve fotoğraf sergisi, Uluslararası Düzce Tarih ve Kültür Sempozyumu, Kent Tarihi ve Kültürü kitabının hazırlanması ve basımı, kültür ve sanat temalı söyleşiler, tarih söyleşileri, Osmanlı’nın Kuruluşundan Günümüze Konuralp Söyleşisi, Geleneksel Halk Kültürü Sergisi, Yöresel Halk Kültürü Kıyafetleri Defilesi, Konuralp Bölgesi Tarih Gezisi, yerel kültür tanıtım stantları ve yöresel yemek ikramı, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatları atölyeleri, yerel sanatçılar, akademisyenler, ödüllü sanatçılarca hazırlanan çeşitli sanatsal sergiler, Konuralp Pirinç Pilavı ikramı, yerel halkoyunları ekiplerinin gösterileri, yerel kültürü temsil eden gösteriler, sergiler ve sunumlar gibi birçok faaliyet, gösteri düzenleniyor.
 

Proje Fotoğrafları