DOĞU MARMARA ANTİK KENT PROJESİ

Düzce’de kültürel ve tarihi turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması için sürdürülebilir, işlevsel ve katılıma açık bir turizm modeli geliştirilmesi amacıyla kapsamlı bir proje yürüten Düzce Belediyesi, Konuralp’in Dünya çapında bir turizm destinasyonu olması için çevre düzenleme ve rekreasyon çalışmaları gerçekleştiriyor.
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde yürütülen ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan hibe almaya hak kazanan proje ile Antik Tiyatro, surlar, su kemerleri, Konuralp Müzesi, Konuralp Cami, Konuralp Türbesi, Konuralp Hamamı ve Roma Köprüsü’nü kapsayan alan bir bütün olarak değerlendiriliyor ve öncelikle çevre düzenleme çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalara paralel olarak da turizm arzı oluşturacak faaliyet ve projeler gerçekleştirilecek.
Düzce Belediye Başkanlığı, Konuralp Antik Tiyatro’yu da içine alan bölgenin tarih ve kültür turizmi açısından tercih edilebilirliğinin arttırılması ve ekonomik sirkülasyonun sağlanması için yürüttüğü proje kapsamında, Antik Tiyatro’nun çevresinde çevre düzenlemesi ve arkeopark yapılacağını bildirdi. Bunun yanı sıra seramik atölyesi kanalıyla bölgede öne çıkan tarihi değeri olan eserlerin üretim ve pazarlamasının yapılması ve bölgeye has antik eserlerin hediyelik ürünler haline getirilerek tanıtımının yapılmasını planlıyor. Bölgede ortaya çıkacak konaklama ihtiyacına cevap vermek üzere ise ev pansiyonculuğunun geliştirilmesine ön ayak olunacak. Güzergâhı belirlenen yürüyüş yolu ile yerli ve yabancı turistlerin yaya olarak buradaki tüm tarihi dokuyu yakından inceleme şansı bulacağını kaydeden Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, “Turizm atölyemizde yapılan el emeği göz nuru Konuralp’e özgü hediyeliklerimizi de turistlerle buluşturmak için yolun başlangıç noktasında bir Turizm Bilgi Ofisi ve Kiosk kurmayı düşünüyoruz. Bu çalışmalar bir ay içinde tamamlanacak” dedi.
Doğu Marmara Antik Kent Projesi’nin ilk aşamasını; tarihi, doğal ve kültürel mirasın korunmasına yönelik faaliyetlerin desteklenmesi ve bu mirasın değerlendirilmesini sağlayacak şekilde altyapısının geliştirilmesi oluşturuyor. Bu kapsamda kentsel kimliğin geliştirilmesinin önemli olduğu alanlara yönelik peyzaj çalışmaları önceliğinde kazı çalışmaları devam eden Konuralp Bölgesi 1. Derece Arkeolojik Sit Alanında 3.488m2’lik bir alanda peyzaj faaliyeti yapılacak. Ve ardından ören yerlerini içine alan bisiklet ve yürüyüş parkuru ile bölgenin bir cazibe alanı olarak tanınması ve alternatif turizm olanağı sunması sağlanacak. Yürüyüş yolunun yapılması için çalışmalar sürerken güzergâhın belirlenmesinde turistlerin öncelikle Atlı Kapı’dan başlayarak Antik Tiyatro, Su Kemeri, Roma Köprüsü ve daha birçok tarihi eseri göreceği şekilde düzenlenmesine özen gösterildi.
İkinci aşamada ise turizmde çeşitliliğin arttırılması ve turizm tesis ve hizmet altyapısının iyileştirilmesi sağlanacak. Oryantiring gibi turizmde katma değer sağlayan sporlara ilişkin tesisleşme ve planlama çalışmaları ile bunların uygulanması önceliği ile proje kapsamında uygulanacak oryantiring faaliyeti projenin tanıtımı, bölgenin tanıtımı, turizmdeki potansiyelin farkındalığı için önem arz etmekte.
Konuralp Tarihi Kent Meydanı Düzenleme ve Restorasyon Projesi kapsamında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan hibe almaya hak kazanan Konuralp’in tarihi zenginliklerinin gün yüzüne çıkartılması amaçlanan projenin tanıtım toplantısında konuşan Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, “Birinci derecede sit alanı olan Konuralp Tarihi Kent Meydanı ve meydanın tarihi, kültürel dokusu ön plana çıkarılacak. Tarihi mirasımızı, Konuralp’i Türkiye ve Dünya’da tanıtacağız” dedi.
Hazırladıkları projeler ile Konuralp’i ayağa kaldıracaklarını söyleyen Başkan Keleş “Amacımız Konuralp yerleşkesinin Antik Çağ, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait günümüzdeki kültürel mirasının görünür hale getirilmesi bölgedeki tarihi ve kültürel mirasın korunmasıdır. Birinci derecede sit alanı olan Konuralp tarihi kent meydanı ve meydanın tarihi, kültürel dokusunu ön plana çıkaran yapıların restore edilip turistik bir işlev kazandırılarak canlandırılmasıdır. Düzce’nin yerel kalkınmasında turizmin öncü sektör haline getirilmesi ve bölge turizminin hareketlendirilmesidir.” dedi.
Düzce Belediyesi AB Proje Ofisi’nden Zeynep Cebeci de projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Cebeci, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ile Düzce Belediyesi, ortaklığında hazırlanan Konuralp Tarihi Kent Meydanı Düzenleme ve Restorasyon Projesinin Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu hibe almaya hak kazandığını belirterek “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Konuralp’in çehresi her bir medeniyetten birer parça tarih alarak şekillenmiştir. Konuralp’in geçmişi bugününe yansıtılarak sahip olduğu değeri gün yüzüne çıkarmak için tasarlanan “Konuralp Tarihi Kent Meydanı Düzenleme ve Restorasyon Projemiz” Konuralp’e uygulanacak daha birçok projenin adımları arasındadır. 24 ay sürecek projenin finansmanının % 54.63 oranındaki tutarı Düzce Belediyesi tarafından karşılanıyor.” dedi.
 

Proje Fotoğrafları