DOĞU MARMARA’NIN BİSİKLET DOSTU ŞEHRİ: DÜZCE PROJESİ

Düzce Belediyesi, kent genelinde çevre dostu ulaşımı yaygın hale getirmek için bir proje yürütüyor. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenen Doğu Marmara’nın Bisiklet Dostu Şehri Düzce Projesi kapsamında il genelinde çalışmalar devam ediyor.
Düzce il merkezinde yaşanan hava kirliliğinin önüne geçmek, kent içi ulaşımı daha sağlıklı ve çevre dostu hale getirmek için hazırlanan proje kapsamında il genelinde bisiklet yolları yapılıyor. Düzce’de bisiklet kent içi ulaşımda tercih edilen araçların başında geliyor aslında. Ancak, güvenli ve sağlıklı bisiklet yolları bulunmadığı için son dönemde bisiklet kullanım oranında düşüş görülmekle beraber Düzce Belediyesi'nin başlatmış olduğu proje sayesinde yeniden artış gözlemlenmeye başlamış.
Belediye Başkanı Mehmet Keleş konuya ilişkin açıklamasında, “İlimizde yaklaşık 30 bin adet bisikletli bulunmaktadır. Türkiye'de yüz ölçümüne düşen (1065 km2) bisiklet sayısı en çok olan il Düzce'dir. Düzce'de her gün 3000 adet bisikletli gerek tur amaçlı gerekse ulaşım aracı olarak kullandığı bisikletiyle trafiğe çıkmaktadır. Günlük olarak trafiğe çıkan bisikletlilerin yaklaşık 1000 kadarı okula giden gelen 12-17 yaş arası öğrencilerden oluşmaktadır. Düzce ova ve dağlarıyla, doğal güzellikleri ile hem dağ bisikleti hem de şehir ve yol bisikleti kullanımına uygun, Türkiye'nin en çok bisiklet kullanılan ilidir. Bununla beraber Düzce'de bisiklet yolları yetersizdir.” diyerek il genelinde meydana gelen trafik kazalarının da % 38 oranında motosiklet ve bisiklet kaynaklı olduğuna dikkat çekti.
Proje ile araç trafiğinin yoğun olduğu ve fiziki uygunsuzluk nedeniyle bisiklet ve benzeri çevre dostu ulaşım araçlarının kullanımının tehlike doğurduğu D-655 Karayolu Çoban Kavşağı Konuralp Çıkışı yan yolları üzerinde bisiklet yolu ve çevre düzenlemesi yapılması planlanıyor. Böylece çevre dostu ulaşımın yaygınlaştırılması ile Düzce'de hava kirliliği sorunun önüne geçilmesi hedefleniyor.
Düzce’de bugüne değin bir ana cadde hariç bisiklet yolu planı hayata geçirilememiş ve bu mevcut durum da ulaşım ve sağlıklı yaşam için bisiklet kullanmayı tercih eden vatandaşlar için aslında tehlikeli bir hale dönüşmüş. Öte yandan kentsel gelişme politikalarından biri olan sakin şehir hareketi oluşturmak için bisiklet yollarının yaygınlaştırılması elzem bir faaliyet olarak karşımıza çıkmakta. Giderek hızlı oranlarda artış gösteren araç sayısı şehirde ciddi ölçüde trafik yoğunluğu ve park sorunu yaratmakta daha da önemlisi hâlihazırda önemli bir sorun olan hava ve ses kirliliğini tetiklemektedir. 2015 yılı verilerine bakıldığında Düzce halkı sadece 68 gün temiz hava solumuş, 297 gün kirli havaya maruz kalmıştır.
Bisiklet Kullanımında Artış Gözlemlenmeye Başladı
Düzce Belediyesi tarafından şehir merkezinde bisiklet park alanları oluşturuluyor. İlk aşamada 10 adet bölge belirlendi. İki yere de bisiklet park araçları yerleştirildi.
Düzce Belediyesi Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile Düzce Merkez’de 288 adet bisiklet için park yeri hazırlandı. Bunun için ilk aşamada 10 adet bölge belirlendi. 6 adet tek taraflı, 13 adet çift taraflı bisiklet parklarının yerleştirilmesine Cedidiye Camii ve Belediye Meydanı’ndan başlandı. 288 adet bisikletin park yapabileceği alanlar şu şekilde belirlendi: Cedidiye Camii, Belediye Meydanı, Büyük Camii, Beyköy Otobüs Durağı, Ziraat Bankası, Spor Sokak, Anıtpark, Gaziantep Caddesi, İnönü Parkı ve Gençlik Merkezi.
Düzce Belediyesi tarafından belli alanlarda yapımı tamamlanan ve bazı mahallelerde de yapımı devam eden bisiklet yolları Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından incelendi. Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Şemsettin Yenersoy ve Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Özyörük’ün inceleme gezisi yaptığı Uzunmustafa Mahallesi bisiklet yolu güzergâhında bisiklet kullanımının gözle görülür derecede arttığı tespit edildi. Düzce şehir merkezinde bisiklet yolları yapımına devam edileceğini belirten Başkan Yardımcısı Yenersoy Sağlık Bakanlığı tarafından hibe edilecek bisikletler için de görüşmelerin devam ettiğini belirtti.
 

Proje Fotoğrafları