KUSURSUZ KAFE PROJESİ

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Kusursuz Kafe Projesi ile “Düzce’de yaşayan ve özel eğitim kurumlarından eğitim alan engelli gençlerin özgüven ve sosyalleşme süreçlerini tamamlamalarına yardımcı olmak ve aynı şehri paylaştığımız, aynı havayı soluduğumuz, benzer hissiyatlar taşıdığımız fakat farkında olmadan birlikte yaşamayı atladığımız engelli ge
Başkan Keleş, engelli gençlerin sosyal ve ekonomik yaşama dahil olmalarını sağlamayı hedefledikleri projenin gerekliliğini, kendi deyimiyle kutsal görevini şu ifadelerle aktardı: “Her ne kadar birçok ülke engelli insanların yaşam koşullarını geliştirmek için harekete geçmeye başlamış olsa da, hala yapılması gereken çok şey var. Engelli bireylere yönelik ayrımcılığın önlenmesi yalnızca yasal ve kurumsal düzenlemelerle sağlanamaz. Ülkemizde olduğu kadar ilimizde de engelliler konusunda bilinç düzeyinin arttırılması, farkındalık yaratılması, engellilere yönelik olumsuz tutumların değiştirilmesi ve engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmelerini sağlamaya yönelik çalışmaların planlanması ve uygulanması toplumsal bir gerekliliktir. Engelli bireylerin topluma eşit bireyler olarak ve etkin biçimde katılabilmelerinin önündeki en önemli etkenlerden biri de kişilerin engellilere yönelik ayrımcı ve ön yargılı tutumlarıdır.
Engelli bireylerin topluma kazandırılması için yasal ve hukuki düzenlemelerden önce yapılması gereken engelli olmayan bireylerin zihinsel dönüşümlerini sağlaması ve empati kurarak ayrımcı ve önyargılı tutum sergilediği durumla yüzleşmesi olmalıdır.
Düzce ilinde yaşayan engelli sayısı ile ilgili kesin bir rakam vermek ne yazık ki mümkün olmamakla birlikte il genelinde engelli genç ve çocuklarımız için hizmet veren 6 adet rehabilitasyon merkezi bulunmaktadır. Gözlemsel bir veri olarak gündelik hayatta engelli vatandaşlarımıza rastlamanız pek nadir karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Rehabilitasyon merkezlerine devam eden 1700’ün üzerinde genç engelli vatandaşımız ise evlerinden okula ve okuldan evlerine servis sistemi ile götürülmekte ve okulları tarafından ve/veya dönemsel olarak özellikle Dünya Engelliler Günü gibi özel günlerde kamu kurumları tarafından gerçekleştirilen sosyal aktivitelerin dışında bireysel faaliyet ve aktivitelere katılmamaktadır. Engelli ebeveynleri ile birlikte toplum genelinde toplumsal algı, zihinsel engellilerin toplumsal bir rol üstlenemeyeceği yönündedir.
Projenin temel öğesi olan ve nihayetinde istihdam imkânı da sağlayacak olan kafe, Düzce İlinde engellilere yönelik tutum ve anlayışın, engellilerin üretime katılabilecekleri, iş sahibi olabilecekleri, kendileriyle etkili bir iletişim kurulabileceği inancını güçlendirecektir ve buna ihtiyaç bulunmaktadır.”
Geçtiğimiz Ocak Ayı’nda lansmanı yapılan projenin amacı; Düzce’de yaşayan ve özel eğitim kurumlarından eğitim alan 1700’ü aşkın engelli gencin özgüven ve sosyalleşme süreçlerini tamamlamalarına yardımcı olmak ve engelli olmayan bireylerin empati kurarak ayrımcı ve önyargılı tutumlarını değiştirmek; toplumda farkındalık yaratmak.
Bu amaçla proje şu özel hedeflere hizmet edecektir:
1. Bedensel ve zihinsel engelli 45 gencimizin alacakları eğitimlerle sonraki hayatlarına yardımcı olacak bir iş becerisi kazanmalarını sağlamak,
2. Bedensel ve zihinsel engelli 45 gencimizin sosyal, kültürel ve çalışma hayatı içinde etkin ve görünür birer aktör olmalarını sağlamak ve gelir elde etmelerine yardımcı olmak;
3. 45 engelli gencimizle uygulanacak model ile onların da toplumun bir parçası olduğunu, gerekli eğitim verildiği takdirde engelli bireylerin de hayatı bir ucundan tutabileceklerini kamuoyuna göstermek;
4. Faaliyete geçirilecek kafe ile ortaklaşa yaşadığımız bu hayatta bir birey olarak yer edinmeleri için kendi kendilerine yetebilecek ve kimseye muhtaç olmayan bir hayat sürecek şekilde yaşamalarını sağlamak;
5. Kurulan kafe ile sürekli iletişim ve etkileşim içinde olacak engelli ve engelsiz gençler arasında sosyal bağlar kurulmasını ve böylece toplumsal farkındalığın arttırılmasını sağlamaktır.
6. Çarpan etki olarak planladığımız bir diğer hedef de karar alıcı mekanizmaların engelli bireylerimizin sosyal hayatlarını kolaylaştıracak fiziksel koşulları sağlamak adına gerçekleştirdikleri ve/veya gerçekleştirmeyi planladıkları uygulamalara ivme kazandırmalarına sebep olmaktır.

Projenin en önemli paydaşları; Düzce Valiliği, Düzce Milli Eğitim Müdürlüğü, Düzce Belediyesi (karar alıcılar); Beyazay Derneği ile Yeşil Düzce Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi öğretmenleri ile engelli gençlerimizin aileleri olacaktır.
45 engelli gencin seçimi için göz önünde tutulacak kriterler: Öğretilebilir üst sınır ile eğitilebilir düzeyde olmalılar. Hastane raporları Orta Mental Retarde, Hafif Mental Retarde ve Border Line ifadelerini kapsamakta olup salt Mental Retarde yani Zihinsel Engelli tanısı olanların yanı sıra yine zihinsel engele sahip Down Sendromu teşhisi olan engelli bireyler çalışmaktadır. Gençlerin yaşları ise 17 ile 36 arasında değişiklik göstermektedir.
Seçilen 45 engelli genç için gerçekleştirilecek her biri 60 saat süreli 3 eğitim ve 3 atölye çalışması yapılacak ve eğitimlerin sonunda gençlere sertifika verilecek.
Eğitim içerikleri: işletme, iletişim, idari yönetim, garsonluk, masa düzenleme, temizlik, hesap tutma, sipariş hazırlama şeklinde. Atölye çalışması içerikleri ise garsonluk, masa düzenleme, temizlik, hesap tutma, sipariş hazırlama uygulamaları. Bu program %40 teorik ve %60 uygulamalı olarak yapılacaktır.
Düzce Belediyesi, Türkiye Beyazay Derneği ve Düzce Sosyal Etkinlikler Derneği işbirliği ile hazırlanan ‘Kafe Kusursuz Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.
Lina Garden’da düzenlenen lansman toplantısına Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce İl Jandarma Komutanı Albay Yılmaz Özdemir, Düzce İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, Türkiye Beyazay Derneği Sakarya Şube Başkanı Ferruh Kaledibi ve protokol üyeleri ile Düzce Belediyesi birim müdürleri katıldı. Kusursuz Kafe Projesi hakkında katılımcılara bilgi veren Başkan Keleş, Düzce Belediyesi olarak engelli yaşam alanlarını daha da artırma konusunda özenle çalışmalar yapıldığına dikkat çekti.
Başkan Mehmet Keleş konuşmasında özetle şu görüşlere yer verdi: “Bugün burada yine çok değerli bir projenin lansmanı için toplandık. Aslında buna bir kutsal görev de diyebiliriz. Engellilerimiz için daha doğrusu dezavantajlı gruplarımız için yaptığımız birçok projemiz var. AB Proje Ofisimiz de bu konuda çok ciddi efor sarf ediyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Beyazay Derneği ile çok önemli çalışmalarımız var. Merkezini Düzce’ye taşıdık diyebiliriz. Bugünkü projemiz de çok önemli ve 220 bin Euro bütçeli bir projedir. Düzce Belediyesi olarak projeye kısıtlı maddi destek sağlıyoruz ancak farklı alanlarda katkılarımız var. Örneğin arazi, bina tahsisi ve personel takviyesi ile ilgili katkılarımız var. Mesela bu proje Kültür Park içerisindeki bir binada uygulanacak. Kısa bir süre önce biz bu projenin uygulanacağı binayı restore ettik. Şimdi binaya camlı bölüm ekliyoruz. Bu sayede genişleyen alan inşallah engelli vatandaşlarımızın engelsiz kafesi, kusursuz kafesi olacak. İnanıyorum ki onlar burada öncelikle Düzcelilere ve kendileri gibi engelli kardeşlerimize güzel hizmetlerde bulunacak.”
Tanıtım toplantısına katılan Türkiye Beyazay Derneği Sakarya Şube Başkanı Ferruh Kaledibi de projenin daha yaşanabilir bir Düzce’nin ortaya çıkması için büyük önem taşıdığını belirterek ” Türkiye Beyazay Derneği Türkiye’de ve yurtdışında engelliler için çalışan en büyük dernek. Düzce’de Kusursuz Kafe’nin açılışı bize ayrı bir haz veriyor. Türkiye’nin değişik yerlerinde daha önce yaptığımız açılışlar şimdi kendi ayakları üzerinde çalışıyor ve işletiliyor. Ben Down Sendromlu bir çocuk babası olarak çocuklarımız ya da gençlerimiz diyelim. O kafede sosyal yaşantıyı öğrendikten sonra kendi özgüvenleriyle yaşıyorlar. Bu proje öncesinde yapılan bir araştırmada toplumumuzun % 87’sinin engelli insanlarla nasıl iletişim kurması gerektiğini öğrenmek istediğini gördük. Şimdi bu kusursuz kafe sayesinde Düzce’de engelli gençler de sosyal iletişim ve etkileşim içinde olabilecek. Sayın belediye başkanımız engelsiz bir şehir yaratma konusunda çok çalışıyor. Bu çalışmalar sayesinde yaşanabilir engelsiz bir Düzce ortaya çıkacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.
 

Proje Fotoğrafları