OSMANLI PADİŞAHLARI TARİH ŞERİDİ PROJESİ

Bilecik'in tanıtım ve turizmine katkı sağlayacak son dönem eserlerden birisi olan ve Şeyh Edebali Türbesi'nin bulunduğu alanda hizmete giren Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, 36 Osmanlı Padişahı, Dedeleri Şeyh Edebali Huzurunda'' temasıyla hayat buldu.
Osmanlı Devleti'nin kurulduğu topraklarda tarihin yaşanmışlıklarını günümüz teknolojisiyle harmanlayarak yeniden ortaya koymak amacıyla ''Geçmişini Bilmeyen, Geleceğe Yön Veremez‘’ anlayışından yola çıkılarak Osmanlı Devleti’nin 36 Padişahı ve devirleri hakkında bilgi vermek için hazırlanan, Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu, Osmanlı Padişahlarının akıl hocası ve dedesi olan, Şeyh Edebali Hazretleri’nin Bilecik Merkez de türbesinin bulunduğu mevkii içerisinde türbeye hilal şeklinde konumlandırılmıştır. Bilecik ve Söğüt civarlarında filizlenen, 600 yıl boyunca 3 kıtaya hüküm süren şanlı Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan, yükseliş dönemine, duraklama döneminden yıkılışına kadar tarih sahnesinde adını altın harfler ile yazdıran şanlı Devletin baş hükümdarları, 36 tane Osmanlı Padişahının hayat hikâyesinin anlatıldığı yaklaşık 6 bin metrekarelik bir alan üzerinde hayat bulan eser, her padişahımızın kendi dönemlerine ilişkin olarak yapmış olduğu eserlerin görsel olarak sergilendiği bir yapıt. Aynı zamanda tarih şeridi girişinde 3 boyutlu bir sinema ile Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun fethinin anlatıldığı, çok özel mekânlara sahip. Padişahların kendi seslerinden çocuklara kendi hayatlarını anlatıyor olmasının çocukların tarihi ile yakınlık kurmasında büyük öneme sahip. Bu şekilde onlarla aralarındaki manevi bağı ortaya koyuyorlar.
Gerek yeşil alanları ile gerek diğer görsel öğeleri ile şehrin turizm hayatına çeşitlilik getiren eser, aynı zamanda bir eğitim projesi olarak büyük bir öneme sahip. Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, Osmanlı Padişahları ve her bir padişahın devrinde yapmış olduğu icraatları muhataplarına aktarıyor ve Bilecik'in Fethi belgeseli ile konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Tarihi değerlerini koruyup ve gelecek nesillere aktarma adına büyük ve önemli projelere imza atan Bilecik Belediyesi bu kapsamda Şeyh Edebali Türbesi'nin bulunduğu mekânda, insanlarımızın geçmişlerini öğrenmelerini ve daha fazla fotoğraf karesiyle ayrılmaları için 'Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi'ni hizmete sunmakla aynı zamanda Osmanlı geleneğindeki has bahçe kültüründen esintiler sunmanın yanında yeşil alanları ve rengârenk çiçekleriyle misafirlerine göz zevki veriyor. Özellikle de son dönemlerde büyük bir turist yoğunluğunu yaşayan Bilecik; Şeyh Edebali Türbesi alanında kapılarını açan dünyanın en uzun tarih şeritlerinden olan Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi ile her gün yüzlerce konuğumuz Bilecik'i ziyaret ederek, tarihimizi görerek ve dokunarak öğrenmiş oluyor.
 “Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, Her Şeyi ile Çok Özel Bir Proje”
Birlik ve beraberlik hamurunun karıldığı topraklarda böyle anlamlı ve özel bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, proje ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu proje bir tarih projesinden öte bir mensubiyet, bir eğitim projesi. Buradaki amacımız gençlerimizin tarih şeridini gezdiklerinde o duyguyu o hissiyatı ve aidiyetlik duygusunu hissetmesi. Bizim tarihimiz büyük zaferlerle dolu. Biz Atalarımızın yaptıklarıyla hep övündük. Ama bu günkü insanlarımızın kendileri ile gurur duyacağı bir 15 Temmuz süreci yaşadık. Yani biz atalarımıza layık olduğumuzu gösterdik. Atalarımıza ve bize layık olacak nesilleri de yetiştirmek sorumluluğu içerisindeyiz. İşte bu projeler gençlerimizin ve çocuklarımızın o tarih ruhunu, mensubiyet duygusunu damarlarında hissedebilmesi için yapılan projeler. Osmanlı padişahlarının öz yurtları Bilecik’te dedeleri Şeyh Edebali’nin huzurunda buluştuğu anlayışını simgelize eden bir projedir. Bu projenin konumlanması bile rast gele değildir. Tüm padişahların Osmanlı’nın ilk başkentinde yarım hilal şeklinde bir düzenle Dedeleri Şeyh Edebali Hazretlerini selamladığı anlayışını simgeleyen özel bir proje. Buradaki insanların üzerindeki etkisini, feyzini Cenab-ı Hakk’ın bereketlendirmesini ve tarihimize, geleceğimize katkı sağlamasını diliyorum.”

Proje Fotoğrafları