SOKAK HAYVANLARI TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Bilecik Belediyesi Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, kentimizde bakım ve korunmaya muhtaç olan bütün hayvanlarımız için tam donanımlı bir sağlık ve koruma merkezi halindedir.
Sokak hayvanlarının korunması noktasında büyük ve önemli çalışmalara imza atan Bilecik Belediyesi, gerçekleştirdiği bu proje ile örnek bir çalışmaya daha imza attı. Bilecik Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Sokak Hayvanları ve Tedavi Merkezi, Toplamda 2 742 metrekare alan üzerine kurulmuş olup yaklaşık 650 bin liraya mal olmuştur. Bu maliyetin 280 bin lirası Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından karşılanmıştır. 120 köpek ve 50 kedi kapasiteli barınakta, yaşam ve gezinti alanları, karantina odaları, dinlenme ve bekleme alanları, brifing ve eğitim alanları, ameliyathane ve seyir bölümleri yer alıyor.
Bilecik Belediyesi olarak gerek hayvanlarımızın daha güzel ortamlarda yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak gerek onların aç ve susuz kalmamaları için gerçekten güzel çalışmalar gerçekleştiren bir belediyeyiz. Bu doğrultuda can dostlarımız olan hayvanlarımızın bütün tedavi ve rehabilite hizmetleri devam ediyor. Günde 10 kısırlaştırma işlemi yapabildiğimiz barınağımızda aynı kapsamda kedilerimize yönelik de kısırlaştırma ve diğer hizmetleri yapıyoruz. Ameliyattan önce ultrasyon cihazıyla hayvanın gebe olup olmadığını öncelikle test ediyoruz. Gebelikleri yoksa kısırlaştırma işlemini yapıyoruz. Eğer gebe ise doğum olana kadar barınağımızda bekletiyoruz. Barınağımızda her gün yaklaşık 2 torba mama harcanıyor. 120 hayvan kapasiteli barınağımızda köpek ve kedilere yönelik hizmetlerimiz devam ediyor. Hayvanların ulaşımını da Can Dostları Müdahale Aracı ile en güzel şekliyle gerçekleştiriyoruz. Çevre il ve ilçelere örnek olabilecek kapasitede uygulamaya koyduğumuz barınağımızda faaliyetlerimiz bu şekilde devam ediyor.
'Bilecik Belediyesi eliyle, aynı coğrafyayı paylaştığımız hayvanlar için daha önceleri Sokak Hayvanları Beslenme Noktaları, Bilecik Belediyesi Sokak Hayvanları Yem Matik uygulaması gibi güzel çalışmaları uygulamaya koyduk. Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimiz de yaptığımız önemli çalışmalar arasında yer alıyor. Bilecik Belediyesi olarak hayvanları koruma noktasında gerçekten standartları yüksek olan bir barınak inşa ettik. Bu barınağa tedavi başta olmak üzere diğer işlemler için götürülecek hayvanların en güzel şekilde ulaşımlarını sağlamak noktasında da araç filomuza, yeni araçlar dahil ettik.

Proje Fotoğrafları