ÇORUH PARK PROJESİ

Artvin halkının gidebileceği sosyal yaşam alanlarının eksikliği nedeniyle 2011 yılında ihalesi gerçekleştirilen, toplam 57 bin metrekare alana sahip Çoruh Park Projesi görenlerin beğenisini kazanıyor.
Deriner Barajı Rekreasyonel çalışmaları kapsamında Artvin’in şehir girişinde toplam 57 bin m²’lik alanda yapılan Çoruh Park Projesi Artvin’in sosyal alan eksikliği gidermiş olacak. DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan yol ve baraj çalışmaları sonucunda erozyona karşı koruma ve rekreasyonel düzenleme amacıyla Artvin şehir girişinde yapılan Çoruh Park Projesi 2012 yılında ihale edilmişti. 57 bin m²’lik alanda inşa edilen Çoruh Park Projesi’nin içerisinde restoran binası, kafeterya, büfeler, mescit, engelliler için asansör kulesi, ışıklı ve sesli gösteri havuzu, balık tutma konsolları, anfi tiyatro, kamelya ve pergolalar, çocuk Oyun grupları, yürüyüş yolları, fitness alanları, WC’leri, asma köprüler, otopark ve peyzaj işleri yapılırken, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ise 10 bin 239 adet fidan dikimi yapıldı. Artvin’in sosyal alan eksikliğinin giderilmesi amacıyla da yapılan Çoruh Park’ın açılışı yapılarak hizmete açıldı.
Şehrin en prestijli sosyal mekânı olan Çoruh Parkı, DSİ tarafından yürütülen çalışmaların tamamlanmasıyla devraldıklarını belirten Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, prestij projesi olan Çoruh Parkın Artvin’e ayrı bir güzellik kattığını belirterek projesinden yapımına kadar emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti. Artvin’in sosyal alan eksikliğini büyük ölçüde giderecek olan Çoruh Park’ın Artvin için önemli bir kazanım olduğunu belirten Kocatepe, Çoruh Parkı’ının gerek turizm açısından gerekse de Artvin’in sosyal yaşam alanı ihtiyacının karşılanması anlamında oldukça önemli bir yatırım olduğunu dile getirdi. Çağdaş kent yapısının gerektirdiği tüm hizmetlerin ivedilikle sunulmasının yanı sıra kent estetiğine de verdiği önemle Artvin’in her geçen gün daha modern bir yapıya kavuşmasına öncülük eden Artvin Belediye Başkanı, şehre yenilik katan ve vizyon kazandıran önemli projelerden biri olan Çoruh Park’ın sosyal anlamda Artvin’deki önemli bir eksikliği ortadan kaldıracağını ifade etti.
Genel Özellikleri ile Çoruh Park
Şehrin girişinde Çoruh Nehri’nin hemen yanında inşa edilen Çoruh Park Artvin’in en önemli yaşam alanı olarak 2 bin 500 metrekarelik kapalı, 57 bin metrekarelik açık alanı ile Artvin’ine ayrı bir güzellik katıyor. Bünyesinde bir adet ışıklı gösteri havuzu, yemek salonu, restoran binası, kapalı kafeteryası, amfi tiyatro, iki adet büfe, çocuk oyun grupları, spor oyun grupları, kamelyalar ve mescit bulunduran Çoruh Park’ta engelli vatandaşlar için de her palyeye inen çok amaçlı asansör ve asansöre bağlı olarak palyelere geçiş köprüleri yer alıyor. Proje kapsamında yapılan asma köprü Artvin Çoruh Üniversitesi Şehir Yerleşkesi ile Çoruh Park’ı birbirine bağlayarak bütünlük oluşturuyor.

Proje Fotoğrafları