SAKARYA CADDESİ YAYALAŞTIRMA PROJESİ

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop'un ana damarı niteliğinde olan ve Sinop için oldukça önem arz eden Sakarya Caddesi için hazırladıkları yayalaştırma projesi bu alanı her türlü detayın düşünüldüğü önemli bir cazibe merkezi haline getireceklerini ifade etti.
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, araç ve yaya trafiğinin en yoğun yaşandığı, bunun yanında vatandaşlarımızın alışveriş ve yaşam alanlarının yoğunluk teşkil ettiği Sakarya Caddesinde çok yönlü bir yayalaştırma ve düzenleme projesi gerçekleştirileceklerini söyledi. Hayata geçirilecek proje ile Sakarya Caddesi’nin bambaşka bir kimliğe bürüneceğini ifade eden Ergül, projenin hazırlanış aşamasından uygulanma aşamasına kadar ki tüm süreçlerde halkın ve esnafın da beklenti ve taleplerini dikkate alarak güzel bir çalışmaya imza atacaklarını dile getirdi. Belediye Başkanı Baki Ergül, projesi ve mali hazırlıkları tamamlandıktan sonra yapımına başlanan Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projesi hakkında “Sinop'un ana damarı olan ve bizim için oldukça önem arz eden Sakarya caddesi için bir yayalaştırma projesi hazırladık. Bu proje içerisinde Sakarya Caddesi üzerinde yer alan binalarımız yeni cephe giydirmeleri ile düzenlenecek. Yine esnaflarımıza ait dükkânların tabela sistemleri tek tip olacak ve modern bir hal alacak. Sakarya caddemizin yer döşemeleri yeni yüzü ile hizmete sunulacak. Cadde üzerinde alışveriş yapan vatandaşlarımız için oturma alanları ve yeşil alanlar oluşturulacak. Şehir içi taşımacılık yapan dolmuş ve otobüsler için 3 adet 100 metre aralıklarla cepler yapılacak. Hareketli dubalar ile kaldırımlar ve tek şeritli araç yolu birbirinden ayrılacak. Sakarya Caddesi yayalaştırma projemiz hayata geçtiğinde sadece tek araçlık geçiş yolu olacak. Işıklandırmalardan, yer döşemelerine, oturma alanlarından yaşam alanlarına kadar oldukça modern bir yapıya kavuşacak olan Sakarya caddesi artık hem vatandaşlarımız hem de esnaflarımız için bir cazibe merkezi haline gelecek.” açıklamasında bulundu.
Yaklaşık 2 milyon liraya mal olması beklenen projenin yapımına başlanmadan önce; çeşitli anketleri bilgilendirme ve istişare toplantıları, malzeme seçimi, mali hazırlıkları, ihalesi tamamlanmış.
Sakarya Caddesi’ni bir süre bütünü ile trafiğe kapatacaklarını ifade eden Başkan Ergül, “Öncelikle tüm alt yapı çalışmaları yapılacak; Yedaş, Telekom, Doğalgaz, su ve kanalizasyon hatlarımız tamamlanacak. Diğer taraftan dış cephe işi yapılacak ve hemen akabinde peyzaj, yer döşemeleri, yeşil alanların inşası devam edecek. Bu süreçte vatandaşlarımızı ve esnafımızı elimizden geldiğince mağdur etmeden; bu işi en kısa sürede tamamlayacağız. Şimdiden tüm halkımızdan vereceğimiz rahatsızlıktan ötürü özür diliyoruz. Ama biliyorsunuz ki güzel şeylerin ortaya çıkması için bazı fedakârlıklar gerekiyor.” açıklamasında bulundu.
2017 yılı Temmuz’unda tamamlanması planlanan Sakarya Caddesi bittiğinde herkesin ortak yaşam alanı olan içinde birçok yaşam argümanının olduğu bir sosyal yapıya dönüşecek.
 

Proje Fotoğrafları