ARTVİN ENGELSİZ YAŞAM, KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ

Artvin Belediyesi tarafından sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde ‘Engelsiz Artvin Sloganıyla’ hayata geçirilen Engelsiz Yaşam Kültür ve Sanat Merkezi Projesi Tamamlanarak hizmete açıldı.
İlimiz coğrafi konum açısından engelli vatandaşlarımız birçok konuda dezavantajlı olsa da Belediye olarak birkaç dokunuşla onları hayatın içinde tutmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda 2016 yılı içerisinde Engelli bireylerimizin de hizmet alacağı Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezimizi hizmete açtık. Bu merkezimiz de engellilere yönelik yapılan kilim dokuma, makrume çanta yapımı, turistlik ve hediyelik eşya yapımı gibi birçok alanda eğitmenler tarafından kurslar verilmekte. Öğrencilere el işi kurslarının yanı sıra uzmanlar tarafından psikolojik destek seansları düzenlenip hayatın içinde daha etkin bulunmaları sağlanmaktadır. Bu hizmetlerimizden hiçbir ücret talep edilmediği gibi yaptıkları el ürünlerinde yine aynı merkezde hediyelik eşya reyonunda satışa sunup satılan her ürünlerinde onlara emeklerinin karşılığı ödenmektedir. Böylece aile bütçelerine de katkı sağlamış olunuyor.
Coğrafi ve Sosyolojik yapısı nedeniyle sosyal etkinliklerin oldukça kısıtlı olan şehrimizde, 529 engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği alternatifi olmayan tek merkez Engelsiz Yaşam Kültür ve Sanat Merkezimizdir.
Engelli vatandaşlarımızın yanı sıra ev hanımlarını da sosyal hayata kazandırmak amacıyla İlimize kazandırdığımız Engelsiz Yaşam, Sanat ve Kültür Merkezi’nde Artvin Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Halk Eğitim Müdürlüğü kurs öğretmenlerince çoğunluğunu ev hanımları ile engelli vatandaşların katıldığı kurslarda ahşap boyama, ahşap yakma sanatı, alüminyum folyo kabartma, tezhip sanatı, dokuma, seramik boyama konularında eğitimler verilmektedir.

Proje Fotoğrafları