ATIK SU ARITMA TESİSİ PROJESİ

Bayburt Belediyesinin önemli çevre yatırımlarından biri olan Atıksu Arıtma Tesisi tamamlanarak hizmete açıldı.
İspir yolu üzeri Boğazlar mevkiinde 26 dönüm arazi üzerine inşaa edilen Bayburt Atık Su Arıtma Tesisi ile Çoruh Nehri’ni kanalizasyon atıklarından kurtaracak olan projenin ihale bedeli 8 milyon 869 bin lira. 102 bin nüfusa yetecek kapasitede olan Bayburt Atık Su Arıtma Tesisi Bayburt’un 100 yıllık problemini de ortadan kaldırdı.
Altyapı Çalışmaları Tamamlandı
Bayburt Belediyesi, Altyapı Projesi ile kentte son yıllarda yapılan en büyük yatırım olan ve vatandaşlar için çile haline gelen alt yapı sorununu ortadan kaldırdı. Altyapı çalışmalarını bir bütün olarak ele alan ve bu alanda yoğun bir şekilde çalışmalar gerçekleştiren Bayburt Belediyesi, alt yapı projesi kapsamında; kanalizasyon sistemini 16 milyon 300 bin TL, şehir içi içme suyu şebekesini 14 milyon 100 bin TL, atık su arıtma tesisini 8 milyon 869 bin TL, yağmur suyu tahliye sistemini 4,5 milyon TL bedelle yeniledi.
Çoruh Nehri Olumsuzluklardan Arındırıldı
Bayburt’un kadim tarihinin Bayburt Kalesiyle birlikte en büyük tanığı olan Çoruh Nehri, artık kanalizasyon sularından arındırılmış olarak temiz ve kokusuz bir şekilde geleceğe akmaya devam ediyor. Bayburt Belediyesi tarafından alt yapı çalışmalarının tamamlanması ve atık su arıtma tesisinin faaliyete geçirilmesi ile birlikte hem kanalizasyon sularından hem de bu suların neden olduğu pis kokulardan kurtulan Çoruh Nehri kenarında gezintiye çıkan vatandaşlarımız artık rahatsız olmuyor. Atık su arıtma tesisinin faaliyete geçmesiyle birlikte yıllarca kanalizasyon sularının akması nedeniyle kirlenen Çoruh Nehrinin bu olumsuz durumdan kurtarıldı. Yıllar boyunca vatandaşları neden olduğu kötü koku ile rahatsız eden ve şehrin incisi, nazar boncuğu Çoruh Nehri'nden uzaklaşmalarına neden olan bu sorunu da halledip Bayburt’un tekrar Çoruh’a yüzünü dönmesini sağladıklarını ifade eden Başkan Memiş, “Elhamdülillah hemşehrilerimiz artık Çoruh Nehri kenarında kötü koku sorunu olmadan yürüyebiliyor. Alt yapı çalışmalarımızın tamamlanmasıyla beraber belediye sınırları içerisinde hiçbir kanalizasyon artık Çoruh Nehrine akmıyor. İnşallah gelecek nesillere sağlık çevreye sahip ve sorunlarından arınmış bir Bayburt bırakacağız” dedi. 

Proje Fotoğrafları