GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ PROJESİ

Bayburt Belediyesinin son yıllarda hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olan Güneş Enerjisi Santrali (GES) üretime başladı.
Şingah Mahallesi Düzlük mevkisinde 75 bin metrekare alan üzerine yapılan santralde üretilecek enerji için devletin 10 yıllık alım garantisi bulunuyor. Yapımına geçen yıl başlanan ve kış şartlarına rağmen bitirilen santral, Bayburt Belediyesi'ne yıllık 2 milyon 250 bin lira gelir sağlayacak. 14 milyon liraya mal olan güneş enerji santrali yıllık 5 milyon 800 bin KWS enerji üretme kapasitesine sahip. Bayburt’taki en büyük yatırımlardan birisi olan 4 MW gücündeki güneş enerji santrali; hem Bayburt’a ciddi bir gelir sağlayacak önemli bir tesis kazandırmak hem de ülkemizin de enerji ihtiyacına bir nebze olsun katkı sunmak hem de başkalarına da örnek teşkil etmesi açısından oldukça önemli bir proje.
Dünyanın En Temiz Enerji Kaynaklarından
Bol ve tükenmeyen bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi temiz bir enerji türü olmasının yanı sıra çevreyi kirletici, duman, gaz, karbon monoksit, kükürt ve radyasyon gibi külfetleri yoktur. Devlet tarafından da desteklenen çevre dostu olan güneş enerjisi yerel uygulamalar için elverişlidir. Enerjiye ihtiyaç duyulan hemen hemen her yerde güneş enerjisinden yararlanmak mümkündür. Ülke ekonomisi açısından en önemli özelliklerinden biri ise dışa bağlı olmadığından ekonomik bunalımdan bağımsızdır. Birçok uygulaması için karmaşık teknolojiye gerek duyulmamaktadır. Ulaşım problemi yoktur ve her bölgeye kurulabilir. Kurulan sistemlerin bakım maliyetleri çok azdır.


Proje Fotoğrafları