CAMİKEBİR MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Düzenli ve kaliteli yapılaşmanın sağlanabilmesi amacıyla Düzce Belediyesi’nin TOKİ işbirliği ile hayata geçirdiği Camikebir Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi tamamlandı.
Düzce Belediyesi tarafından sağlıklı, sürdürülebilir ve yaşanabilir yaşam alanlarının oluşturulması, düzenli ve kaliteli yapılaşmanın sağlanabilmesi amacıyla 'modern şehirleşme' projeleri hazırlanıyor. Kentin bir bütün olarak gelişmesine yönelik modern şehirleşme için de 'Kentsel Dönüşüm Projeleri' ne ağırlık veriliyor. Bunun için de daha önce kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen Camikebir mahallesindeki alanda TOKİ işbirliği ile yapılan konutlar tamamlandı. Kentler insanlarının yaşamlarını sürdürdüğü toplumsal yaşam alanlarıdır. Bu açıdan da bakınca kentlerde yaşayan insanlar hayatlarını idame ettirmek gayretindedirler. Ancak insanoğlunun tek amacı hayatını idame ettirmek değildir. İnsanlar hayatlarını idame ettirirken aynı zamanda hayat şartlarının da gelişmesini isterler. Daha iyi ekonomik, sosyal, kültürel ve fiziki mekânlara sahip olmak isterler. Gelişen, nüfusu giderek artan kentlerin yapılanması mutlaka imar ve planlamaya dayanmalıdır. Şehirleşmenin en yeni yüzü kentsel dönüşüm olgusu da bu ilkeye dayanmaktadır. Belediyemiz tarafından sağlıklı, sürdürülebilir ve yaşanabilir yaşam alanlarının oluşturulması, düzenli ve kaliteli yapılaşmanın sağlanabilmesi amacıyla hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm Projeleriyle modern şehirleşmenin önü açıldı
Özellikle deprem sonrası ticari ve konut taleplerin karşılanması, çarpık yapılaşmanın önlenmesi, sağlıklı, sürdürülebilir ve yaşanabilir yaşam alanlarının oluşturulması için Camikebir mahallesindeki 7,6 hektarlık alanda kentsel dönüşüm projesi uygulandı. Proje kapsamında 198 adet modern konutun yapımı tamamlandı. Düzce Camikebir Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Düzce Belediyesi arasında yapılan 18.09.2007 tarihli ön protokol, 15.09.2008 tarihli protokol ve 22.10.2009 tarih ve 452 sayılı belediye meclis kararı ile başlatıldı. Bugün 7,6 hektarlık alanda 198 modern konut tamamlanmış bulunmaktadır. Dairelerin satışına da başlanmıştır.
Camikebir mahallesindeki Kentsel Dönüşüm projemiz tamamlandı. Bu alandaki TOKİ konutlarının satışına geçildi. Kentin bir bütün halinde gelişmesini sağlamak amacıyla yeni bir kentsel dönüşüm alanı daha belirlendi ve fizibilite çalışmalarına geçildi. Uzunmustafa ve Kültür mahallelerinin D-100 karayolunun güney kısmında bulunan, 'eski sanayi çarşısı' olarak adlandırılan 21.640 hektarlık alanda kentsel dönüşüm projesi uygulanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek planlama için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Proje Fotoğrafları