KÜLTÜR MERKEZİ PROJESİ

Düzce’nin kültür ve sanat kimliğini güçlendirecek önemli bir yatırıma imza atan Düzce Belediyesi, yapımı tamamlanan modern kültür merkezini hizmete açıldı.
Düzce Belediyesi Kültür Merkezi; etkinlikler, kurslar, konser ve tiyatro gösterileri için özel olarak tasarlanan modern salonlarıyla, Düzce’nin ‘kültür ve Sanat’ kimliğini yansıtacak. Düzce’nin tek Kültür Merkezi olma özelliğini taşıyacak Kültür merkezinin resmi açılışı yapıldı. Estetik görünüme sahip Kültür Merkezinde bölgede tek olma özelliğini taşıyan mimari tasarımlara yer verildi. Kullanılan doğal taş döşemeleri, uzun yıllar dayanıklı ve canlılığını yitirmeyen bir malzeme olduğundan iç mekânlarda da tercih edildi.
Yıllardır yapılamayan ve yılan hikayesine dönen Kültür Merkezi uzun zamandır beklediğimiz, tamamlanması için var gücümüzle çalıştığımız bir projemizdi. Bu anlamda Düzcemiz için önemli bir yatırımı daha gerçekleştirdik. Düzcelilerin sanat merkezi, sosyal yaşam alanı haline gelecek bu mekândaki çalışmalarımızı yaparken her türlü talebi göz önüne alarak yaptık. Tüm ihtiyaçlara cevap verecek gerçek bir aktivite merkezi haline getirdik.
Yapımına 1996 yılında başlanan Kültür Merkezi uzun yıllar atıl bir durumda bitirilmeyi bekledi. 2014 yılı Nisan ayında görevi devraldığımızda yarım kalan kültür merkezi inşaatındaki çalışmaları yeniden başlattık. Öncelikle Kültür Bakanlığıyla Düzce Belediyesi arasında ortaya çıkan sorunlar giderildi. Ardından, müteahhit firmayla yaşanan sorunlar çözüme kavuşturuldu. İdarenin müteahhide olan borçları ödendi ve inşaatın bitirilmesi için gerekli olan mali kaynak sağlandı. İnşaat, hızlı ve gayretli bir çalışma neticesinde tamamlandı. 6 bin 745 metrekarelik inşaatın bodrum katı 2 bin 603, zemin katı 2 bin 671, birinci kat ise bin 135 metrekare alana sahiptir. Düzce’nin tek kültür merkezi özelliğindeki bu binada iki salon bulunuyor. Çok amaçlı büyük salon 415 kişiliktir. Diğer salonun kapasitesi ise 136’dır. Kültür merkezimizde ayrıca, bale, folklor, müzik üniteleri yer alıyor. Diğer ünitelerimizde de Seramik Heykel Atölyesi, Sergi Salonu, Bilgisayar Odası, Tv-Video Salonu, Büyükler Okuma Salonu, Çocuk Okuma Salonu, 10 Büro, 4 Derslik Yeri yer alıyor.

Proje Fotoğrafları