15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ PARKI

Düzce Belediyesi tarafından Düzce Lisesi´nin eski alanında yapılan ve Düzce’nin yeni sosyal yaşam alanı haline gelen olan 15 Temmuz Şehitler Parkı içindeki oturma alanları, kafeterya, yürüyüş ve kaykay parkurları ile vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.
Düzce Belediyesi tarafından “Vizyon Proje” olarak hazırlanan ve şehir merkezinin ortasında yer alan Düzce Lisesi’nin taşınması ile birlikte Düzce Belediyesine devredilen alanda başlatılan çalışmalarla yepyeni bir park daha Düzcelilere kazandırıldı. Bu park, 15 Temmuz darbe girişimine karşı, vatan ve millet aşkı ile vücudunu kurşunlara siper eden, tanklara karşı duran bu uğurda canını veren demokrasi şehitlerin anısına 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak adlandırıldı. Böylesine yüce bir unvana sahip olan park, 1 Milyon 350 bin lira maliyeti ile içinde sosyal donatılar, doğal taşlardan kurulan bir saat kulesi ve Konuralp Çeşmesi bulunduruyor. Genci ve yaşlısı ile adeta bir sosyal aktivite merkezi niteliği taşıyan parkın yeşil alan ve yürüyüş yolları ile şehir merkezinin ortasında yeşil bir durak niteliği taşıyor.
Yürüyüş yolları, oyun alanları, yeşil alanlar, saat kulesi ve Roma Çeşmesiyle yaklaşık 10 dönümlük Düzce Lisesi´nin eski alanında gerçekleştirilen 15 Temmuz Şehitler Parkı içerisinde; meydanda 842 metrekare tartan yürüyüş yolu, bin 424 metrekare yeşil alan, 86 metrekare çiçeklik alan, 5 bin 344 adet mevsimlik çiçek, 3 bin 851 metrekarelik sert zemin ve merkezinde bir saat kulesi tasarlanmıştır. Meydanın devamında uzanan yaya yolu süs havuzu ile son bulmuştur. Meydanın genelinde 25 adet oturma bankı, özellikle yaya dolaşım yollarında ve oturma banklarına yakın alanlarda 15 adet çöp kutusu planlanmış, 115 m2 kafeterya, 34 m2 büfe ve 352 m2 kaykay pisti, otomatik sulama sistemi tasarlanmış ve yapım çalışmaları tamamlanmıştır.
İçinde bulunan yürüyüş yolları, kaykay pistleri ve sosyal tesisi ile ailelerin gönül rahatlığı ile zaman geçirebileceği bir alan inşa eden Düzce Belediyesi park içerisinde inşa ettiği ve parkın çehresini tamamen değiştiren Konuralp şelalesinin de yapım çalışmalarına devam ediyor. 15 Temmuz şehitlerinin adını yaşattığımız bu parkta Düzce’nin en eski yerleşim yeri olan Konuralp’i de yansıtıyoruz. Denizli’de yerinde incelediğimiz doğal taşlarla yaptırdığımız heykelleri buradaki çeşmenin içine konumlandırdık. Yüksek kaideler önünde bulunan süs havuzu ve içinde bulunan çeşitli heykellerle bu park çok daha farklı bir atmosfere bürünmüş olacak. Her zaman söylediğimiz gibi kalıcı eserler bırakmak istiyoruz. Burada kullanılan doğal taşların niteliği ve yapının yansıttığı dönem ile Düzce’de bundan 5 bin yıl sonra bile insanlar bu parkta, bu çeşmenin önünde Düzce ile özdeşleşmiş yapılar önünde fotoğraf çektirecek. Sosyal belediyecilik; vatandaşa yaşam alanları sunmak, vatandaşın sosyalleşmesini sağlamak ve ucuz hizmeti ayağına kadar götürmektir. Biz de Düzce Belediyesi olarak bu anlayış çerçevesinde yatırımlarımızı hizmetlerimizi yapıyoruz. Bu parkın inşası ve içinde yer alan ünitelerin ilgi görmesi bizim için en büyük guru kaynağıdır. Yıllar sonra da bu şehirde izimizin kalacağını biliyor ve mutluluk duyuyoruz. 

Proje Fotoğrafları