SULTAN HAMAMI RESTORASYON PROJESİ

Tarihi yapıları orijinal kimlikleriyle geleceğe taşıyan Bolu Belediyesi, 16. yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa tarafından inşa edilen Sultan Hamamı’nı gerçekleştirdiği restorasyon çalışmaları sonrası özgün yapısına kavuşturdu.
Bolu’nun en eski yapılarından olan Tarihi Sultan Hamamı, Bolu Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak son derece modern bir güzellik merkezi ve hamam olarak Boluluların hizmetine açıldı.
PROJENİN UYGULAMA ALANI VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Sultan Hamamı restorasyonu, bulunduğu konum itibari ile nitelikli tarihi taşınmazların yer aldığı özgün bir mahalle olmakla birlikte Bolu Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmaları ile Turizme katkı sağlayan bir bölgedir.
Sultan Hamamı Restorasyonu, Bulunduğu konum itibari ile Bolunun en eski mahallelerinden birinde yer almaktadır ve daha Restore edilmemiş tescilli taşınmazlar bulunmaktadır. Hamamın Restorasyonu bölgedeki diğer projeleri hızlandırıp canlılık kazandırmıştır.
PROJENİN AMAÇ VE HEDEFLERİ
Bolu Kentinde yok olmakta olan tarihi tescilli Sultan hamamını özgün halini bozmadan Restore edip, Bolu Halkının hizmetine sunmak.
Tarihi hamam Restorasyonu ile hem kültürel değerlerimizi korumak hem de turizme katkı sağlayabilecek kompleksler oluşturmak. Aynı zamanda bölgedeki diğer tarihi taşınmazların Restorasyonlarına bir hız kazandırarak kent estetiğine katkı sağlamış bulunmaktayız.
PROJE ORTAKLARI
Sultan Hamamı Restorasyonu Bolu Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Proje ortakları: Doğu Marmara Kalkınma Ajansı
PROJE DETAYI
Bolu kentinde yok olmakta olan Sultan Hamamı bolunun en eski mahallelerinden Aktaş mahallesinde yer almaktadır. 16.yy dan günümüze uzanan tarihi hamam Bolu için büyük bir kültürel mirastır, atıl bir vaziyette iken sultan hamamını önce Bolu Belediyesi olarak kamulaştırıp, daha sonra Rölöve, Restorasyon projelerini hazırladıktan sonra özgün halini koruyarak büyük bir özen ile Restore edip güzellik merkezi ve hamam olarak Bolu halkının hizmetine açmış bulunmaktayız.
Bolu’da bulunan tarihi eserlerin yaşatılması için bolu belediyesi olarak büyük bir özen göstermekteyiz sultan hamamı Restorasyonu kent estetiğine büyük bir katkı sağlamış bölgede bulunan diğer tarihi eserlerle ilgili çalışmaları hızlandırmış olup bölgeye canlılık kazandırmıştır. Ayrıca hamamlarda geçmişte olduğu gibi günümüzde de ısıtma sistemi katı yakıt olarak kullanılmaktadır, sultan hamamında ise doğal gazlı ısıtma sistemi kullanılmakta olup çevreye duyarlı bir şekilde revize edilmiştir.
Bolu turizmine büyük katkı sağlayan Sultan Hamamı, spa güzellik merkezi tarihin içinde bayanlara hizmet vermektedir.

Proje Fotoğrafları