NİLÜFER ÜRETİM VE BONSAİ AĞACI PARKI

Türkiye’de Belediyecilik anlamında ilklere imza atan Bolu Belediyesi, bu anlamda bir ilke daha imza atarak Alpağutbey Mahallesi’ne Nilüfer ve Bonsai Ağacı Üretim Parkı kuruyor.
PROJENİN UYGULAMA ALANI VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Proje, Alpağutbey Mahallesi Ressam Orhan Ersoy Sokak’ta toplam 7.300 m2Tik dev bir alanda yapılacak. Parkın tam ortasında her birisi 290 m2Tik dört ayrı havuzdan oluşan 1.160 m2 büyüklüğünde ‘Nilüfer Havuzu’ yer alacak. Parkın içerisinde 100 m2 büyüklüğünde ayrı bir alan Bonsai Ağacı üretim merkezi olarak kullanılacak.
Ayrıca parkın içerisinde diğer parkların tamamında bulunan 380m2Tik çocuk oyun grubu ve fitness aletleri ile 144 m2’lik kapalı ve 115 m2’lik pergola altı açık alana sahip bir kafeterya da yer alacak.
Nilüfer üretim ve bonsai ağacı parkımızda yetiştireceğimiz nilüferleri Bolumuz da bulunan Tabiat harikası Gölcük gölüne dikerek nilüfer çeşitliliğini arttırarak sürdürülebilirliğini sağlayacağız. Nilüfer üretimi ve bonsai ağacını genç ve dinamik nesillere öğreterek iş olanağı sağlayacağız.
PROJENİN AMÇ VE HEDEFLERİ
Nilüfer üretim ve bonsai ağacı parkımızda uzman ekip tarafından nilüfer çiçeğinin nasıl üretildiğini isteyen herkese öğretilecektir. Ayrıca Bolu ve Bolu dışından da okullar gezip görme ve uygulama şansına sahip olabilecekler. Belediyemiz tarafından düzenlenecek çocuklara ve ailelerine yönelik etkinliklerde parkın önemini arttıracaktır. Amacımız Bolu'da nilüfer üretimini yaygınlaştırarak özellikle kadın ve gençlerimize gelir getirici bir proje olmasıdır. Uzman ekibimiz bonsai ağacı konusunda da bilgi vererek fidancılık için farklı bir iş gücü istihdamı yaratılması amaçlanmaktadır.
PROJE ORTAKLARI
Bolu Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Parkımızda üretilecek nilüferler İstanbul Şile'de bulunan üretim koleksiyoncusu Hüseyin Usta tarafından Bolu Belediyesi'ne hediye edilecektir. Makina Müh. olan Hüseyin Usta teknik detaylar konusunda da yardımcı olmaktadır.
Belgin ÖZER fidan yetiştiricisi gönüllü şahıs.
Ressam Orhan ERSOY gönüllü şahıs.
Sabri GÜLTEKİN Makina Müh. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde gönüllü şahıs.
PROJE DETAYI
Türkiye’de ilk ve tek olacak projemiz, Alpağutbey Mahallesi Ressam Orhan Ersoy Sokak’ta toplam 7.300 m2Tik dev bir alanda yapılacak. Parkın tam ortasında her birisi 290 m2’lik dört ayrı havuzdan oluşan 1.160 m2 büyüklüğünde ‘Nilüfer Havuzu’ yer alacak. Havuzun içerisinde nilüfer türlerine göre içeriden farklı yüksekliklerde 104 ayrı bölüm bulunacak ve her nilüfer türünün yeri maksimum boyuna göre belirlenecek. Havuzların suyu ise park alanında bulunan yeraltı sularından sağlanacak. Park alanında bulanan yeraltı suları toplanarak önce parkın kuzeydoğusunda bulunan alabalık havuzunu ve sonra da nilüfer havuzunu dolduracak. Kalan su ise parkın Güney Batısında yapılacak olan 50 tonluk yeraltı su deposunda toplanacak. Parkın kurulacağı arazinin %6’lık bir eğime sahip olması sayesinde ise su akışları elektrik enerjisi harcamadan sağlanacak.
Parkın içerisinde 100 m2 büyüklüğünde ayrı bir alan Bonsai Ağacı üretim merkezi olarak kullanılacak. Doğal ortamım insanların yarattığı minyatür ağaç şekli olan Bonsai Ağacı için sera etkisi yaratılması ve ışıktan daha fazla faydalanmak amacıyla ağaçların yer alacağı kısım cam tavan olarak tasarlanmıştır.
Ayrıca parkın içerisinde diğer parkların tamamında bulunan 380 m2’lik çocuk oyun grubu ve fitnes aletleri ile 144 m2’lik kapalı ve 115 m2’lik pergole altı açık alana sahip bir kafeterya da yer alacak.
Park, Gallicas, Flarıbunda, Menekşe gülü, Okka gülü gibi çok çeşitli gül türlerinin de dikimi yapılarak görsel olarak süslenecektir.
Nilüfer üretim ve bonsai ağacı parkımızda uzman ekip tarafından nilüfer çiçeğinin nasıl üretildiğini isteyen herkese öğretilecektir. Ayrıca Bolu genelinde bulunan okullar gezip görme ve uygulama şansına sahip olabileceklerdir. Projemizin yaklaşık maliyeti 620.332.20 TL'dir.

Proje Fotoğrafları