MİNİK YÜREKLERE DESTEK PROJESİ

Bolu Belediyesi, eğitime destek çalışmaları kapsamında tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda, öğretmenler eşliğinde öğrencilerin eksiklerinin giderilmesi ve çeşitli etkinliklerle sosyal yönlerinin geliştirilmesi amacıyla Minik Yüreklere Destek Projesi’ni başlattı.
PROJENİN AMAÇ VE HEDEFLERİ
Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, eğitim ve öğretimlerindeki ihtiyaç duyulan desteğin verilmesi öncelikli hedefimizdir. Öğrenci hedef kitlemizde; maddi durumu iyi olmayan, travma yaşamış parçalanmış aile çocukları, eğitim düzeyi yetersiz olan ebeveynlerin çocukları, boş zamanlarının değerlendirilmesi gereken velilerimiz bulunmaktadır.
Tespit edilmiş ihtiyaçlar doğrultusunda, öğretmenlerimiz eşliğinde eksiklerinin giderilmesinin yanısıra, düzenlenen etkinliklerimiz ile sosyal yönlerinin geliştirilmesi amaçlanmış ve 'MİNİK YÜREKLERE DESTEK PROJESİ' başlatılmıştır.
UYGULAMA ALANI VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Bolu Merkez ilkokul ve ortaokul öğrencileri ve velileri için yürütülmektedir.
Proje 2012 tarihinde başlatılmış olup, her eğitim-öğretim yılında yenilenmektedir.
Yarıyıl tatili ve yaz tatillerinde de eğitim-öğretimin yanısıra, kültürel ve sosyal etkinlikler, sanat ve spor kursları açılmaktadır.
PROJE ORTAKLARI
Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından, herhangi bir ortak kuruluş olmadan yürütülmektedir.
PROJE DETAYI
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Hayır Çarşısında bulunan, 3 ayrı derslikte, okul sonrası gelen öğrencilerimizle, öğretmenlerimiz eşliğinde çalışılmaktadır. Öğrenciler günlük ödevlerini yapar ve gerek görülen konularda öğretmenler tarafından eksikleri giderilir. Günlük ders çalışma sürelerini tamamlayan öğrencilerimiz, lisanlı öğretmen eşliğinde, satranç kursuna katılmaktadır. Ders süresince velilerin iğne oyası kursunda vakitlerinin değerlendirilmesi sağlanmıştır.
Yarıyıl ve yaz tatillerinde ise, başarı düzeyi yetersiz olduğu belirlenen ve okuma-yazma konusunda ilerleme kaydedemeyen öğrenciler için yetiştirme dersleri açılmaktadır.
Öğrenci ve velilerimizin sosyal yönlerini geliştirmek ve motivasyonlarını arttırmak adına etkinlikler yapılmaktadır. Sinema, tiyatro ve il dışı gezileri düzenlenmektedir. Yaz etkinliklerimiz arasında çocuklarımız için resim, ebru, şiir dinletisi, halk dansları, futbol ve tenis kursları da açılarak, öğrencilerimizin gelişimine katkıda bulunulmaktadır. Yılsonunda ise gerçekleştirilen tüm çalışmalar sergi, gösteri ya da turnuva olarak sunulmaktadır.
Düzenli olarak ihtiyacı olan okulları belirleyerek, kitap bağışı yapılarak, tüm Türkiye'deki minik yüreklere ulaşmaktayız.
Eğitim-öğretim yılı içerisinde, belirli gün ve haftalar gerekli eğitimler verilerek kutlanmaktadır.
Planlanan etkinliklerimiz arasında; bisiklet turları, doğa yürüyüşleri, çocuklar için aşçılık kursu bulunmaktadır.
İŞKUR kapsamında çalışan personel dışında bir proje maliyeti söz konusu değildir.
Projemiz ile her yıl, bir öncekinden daha kapsamlı çalışmalar yapıyor ve imkânlar genişledikçe daha çok kalem tutan minik ellere ulaşmayı hedefliyoruz.

Proje Fotoğrafları