BOLU ULAŞIM SİSTEMİ PROJESİ

Bolu Belediyesi tarafından toplu ulaşım sisteminde bütünlüğün sağlanması ve araçların engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi amacıyla Bolu Ulaşım Sistemi Projesi hayata geçirildi.
YENİ SİSTEMDEN ÖNCE KULLANILAN ULAŞIM SİSTEMİNİN YAPISI
Bolu Belediye sınırları ve mücavir alanları içerisinde toplu taşıma hizmeti 9 ve 12 metre uzunluk grubunda özel halk otobüsleri ile sağlanmaktadır.
9 metre uzunluk grubunda 11 adet, 12 metre uzunluk grubunda 11 adet olmak üzere toplam 22 adet özel halk otobüsü çalıştırılmaktadır. Bu 22 adet araç 2. kez 5 yıllık bir dönem için özelleştirilmiş olup, Ekim 2014 yılı itibarıyla süre sona ermiştir.
Araçlarda 2009 yılı itibarıyla elektronik ücret toplama sistemi ve araç takip sistemi uygulanmaktadır. Bu sistem çerçevesinde Bolu genelinde 113 tane kart dolum noktası bulunmaktadır.
Otobüslerin 11 adedi engellilerin kullanımına uygun engelli rampasına sahip olup araç iç ve dış kamera sistemleri ile LCD uygulamaları da bulunmaktadır. Ayrıca elektronik ücret toplama sistemi çerçevesinde işleticiler günlük yolcu sayılarını, kazançlarını, indirimli ve ücretsiz biniş yapanları görebilmektedirler.
22 Adet özel halk otobüsü ile günlük ortalama 12.000-15.000 arasında yolcu taşınmaktadır.
Araçlar 2 farklı uzunluk grubunda olduğundan gelir gider oranları farklılık göstermekte olup, havuz sisteminden farklı pay almaktadırlar.
Araçlar aylık listeler çıkarılarak rotasyona tabi çalıştırılmaktadırlar.
Özel halk otobüslerinde 30 dakika içerisindeki aktarımlarda ikinci bir ücret ödenmemektedir.
Elektronik ücret toplama sistemi çerçevesinde kartı olmayanlar ve şehir dışından gelenler için şoför kartları kullanılmaktadır.
7 Durakta akıllı durak sistemi uygulanmaktadır. Bu sayede hattın numarası, güzergâhı, aracın engellilerin kullanımına uygun olup olmadığı görülebilmekte olup, sesli uyarı sistemiyle de görme engellilerde takip imkânı bulmaktadırlar.
YENİ SİSTEMDEN ÖNCE KOOPERATİF HAT YAPISI
Bolu Belediye sınırları ve mücavir alanları içerisinde faaliyet gösteren 22 adet özel halk otobüsü dışında Bolu Belediyesi denetimli olarak şehir merkezinden civar yerleşimlere çalışan 5 kooperatife ait 166 adet araç bulunmaktadır. Bu araçlarda elektronik ücret toplama sistemi, LCD uygulamaları, araç takip sistemi, araç iç ve dış kamera sistemleri vb. bulunmamaktadır.
Bolu merkezinde toplamda Özel Halk Otobüsleri ve kooperatif hatlarının ortak kullandığı kapalı durak sayısı 190, Bayrak durak sayısı 230 ve kooperatif hatlarına ait saç ve bayrak şeklinde 80 adet durak bulunmaktadır. Kooperatif hatlarında ise günlük ortalama 23.000 civarında yolculuk gerçekleşmektedir.
YENİ TOPLU TAŞIMA SİSTEMİ
Ulaşımda bütünlüğün sağlanması amacıyla kooperatifler ve özel halk otobüsleri tek bir sistemde rotasyona tabi çalıştırılacak ve belediye denetimlidir.
Yeni sistemde 7,8 ±50 cm uzunluk grubunda 103 araç ile 22 hatta belirlenen güzergâhlarda çalışmaktadır.
Tüm otobüslerde elektronik ücret toplama sistemi kurularak tek bir kart ile tüm Bolu’da ulaşım bütünlüğünün sağlanmıştır.
Yapılacak 30 dakika içerisindeki aktarımlarda 2. Bir ücret ödenmemektedir.
Tüm araçlarda LCD uygulamaları, araç iç ve dış kameraları ile araç takip sistemi bulunmaktadır.
Müdürlüğümüzde araçların denetim ve takibi için bir kontrol merkezi, şikâyet hattı, saha sorumlusu, planlama sorumlusu gibi ekipler ve birimler oluşturulması oluşturulmuştur.
7 durakta uygulanan akıllı durak sistemi yaygınlaştırılarak toplam 27 adet akıllı durak aktif hale getirilmiştir.
Bütün araçlar sıfır model ve engellilerin kullanımına uygun hale getirilmiştir.
Şehrin yoğun ve kolay ulaşılabilir noktalarına 7 adet kioks (otomatik ücret yükleme ) yerleştirilmiştir.
Şehrin yoğun noktalarına kart bakiye sorgulama cihazları yerleştirilmiştir
Şehrin merkezinde bulunan ve yolcuların çok sık kullandığı durağımız güneş enerjili sistem ile aydınlatılmıştır.
Yıllık ortalamada günlük 29.657 yolcu özel halk otobüslerini kullanmaktadır.

Proje Fotoğrafları