BİZİM MAHALLE DERGİ PROJESİ

Bolu Belediyesi tarafından gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmak, komşuluk ve mahalle kültürünü unutturmamak ve bunu gelecek nesillere aktarmak amacıyla Bizim Mahalle Dergi Projesi hayata geçirildi.
PROJENİN UYGULAMA ALANI VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Alfabetik sıraya göre Bolu merkezindeki 43 mahalleye her ay dergi hazırlanması. Bolu Merkez’de bulunan 43 mahallenin tamamında çalışmalar yürütülecektir. Dergi çalışması alfabetik sıraya göre yapılmaktadır. Haziran ayında ilk sayısı ile dergi çalışmasına başlanılmış olup 6. Sayısı çıkan dergi ile ilgi çalışmalar devam etmektedir. Proje süresi 43 ay olarak belirlenmiştir.
PROJENİN AMAÇ VE HEDEFLERİ
Mahalle kültürünü, geleneklerimizi koruyarak gelecek kuşaklara aktarma, yaşatmak, canlandırmak.
Mahallelerin tanıtılması ve arşiv oluşturulması
Bolu turizmine katkı sağlamak
Mahallede yaşayan Bolu’ya hizmet etmiş insanların tanıtılması
Mahallede yaşamış eski insanların tekrar anılması
Mahalle halkının onure edilmesi
PROJE ORTAKLARI
Proje Bolu Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü tarafından herhangi bir ortak kuruluş olmadan yürütülmektedir.
PROJE DETAYI
Bizim Mahalle Projenin konusu, Bizi biz yapan değerlere, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmak, komşuluk ve mahalle kültürünü unutturmamak ve bunu gelecek nesillere aktarmak. Bizim zengin kültürümüzde ve tarihimizde mahalle kültürü ve mahallelik bilinci çok önemlidir. Günümüzde yeni nesiller teknolojinin gelişmesi ve küreselleşmeyle bu kavramlardan ve bilinçten uzaklaşıyorlar. Bu proje ile geçmiş gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmak, geçmiş değerlerimizi geleceğe taşımak ve mahallelik bilicini ve kültürünü canlandırmak için yola çıktık.
Her mahalle için aylık 1000 adet dergi basılmaktadır. 1000 adet dergi için basım fiyatı, sayfa sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 3250 TL’dir.

Proje Fotoğrafları