OSMANİYE BELEDİYESİ KENT MÜZESİ

Osmaniye Belediyesi Kent Müzesi, yakın tarihin unutulmaya yüz tutmuş zanaatlarını balmumu heykellerle geleceğe taşıyor.
Osmaniye Belediyesi tarafından yapımı tamamlanarak hizmete açılan Kent Müzesi ile Osmaniye’yi her yönü ile tanımak mümkün. Daha önce sosyal tesis ve düğün salonu olarak kullanılmakta olan binanın Selçuklu mimarisi ile yeniden restore edilerek Kent müzesi haline dönüştürüldü. Bu proje ile Osmaniye’nin geçmişini geleceğe taşımayı amaçladıklarını belirten Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, yaptığı açıklamada, “Osmaniye’nin geçmişine yönelik tarihsel izlerin anlatıldığı müzede; kalaycılık, kaşıkçılık, bıçakçılık, semercilik, demircilik, nalbant, köşker, halıcılık, terzi gibi insanların bir dönem geçim kaynağını oluşturan meslek grupları heykel ve figürler kullanılarak sergileniyor. Müzenin giriş bölümünde balmumu heykeller ve dönemin zanaatkârlarınca kullanılan eserlerin yer aldığı ve Osmaniye’ye özgü mesleklerin anlatıldığı Arasta Çarşısı bulunuyor. Bu bölümde şehrin yakın tarihinde esnafların hangi zanaatlarla yaşamını idame ettirdiğini görülüyor. Müzenin ikinci katında Osmaniye’nin tarihine ışık tutan mahalli gazeteler, Osmaniye’de çekimleri yapılan ve Türk Sineması’nda büyük beğeni kazanan Selvi boylum, al yazmalım adlı sinema filminin çekildiği kamera, tarihi paralar, tarihi silahlar ve Osmaniye’nin sosyo-kültürel ve tarihi değerlerine ilişkin bilgiler bulunuyor. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Osmaniye gelişini sembolize eden rölyef ve Atatürk’ün mozolesinde tek blok olarak kullanılan mermerin bir örneği de müzede sergileniyor. Müzede, Kent Dükkânı, Çınarlı Kahve, Sohbet odası, Geçmişten Günümüze Osmaniye, Eğitim Atölyesi ve Osmaniye’nin Türk Kurtuluş Savaşı esnasında Fransızlara karşı verdiği vatan mücadelesinin sergilendiği 7 Ocak Kurtuluş Diaroması gibi bölümler yer alıyor. Osmaniye’nin, Osmanlı belgelerinden derlenen en geniş kent arşivi de müzemizde araştırmacılar için hizmet veriyor.” dedi.
“Osmaniye’nin Değerleri Tanıtılıyor”
Kentlilik bilincinin oluşması ve ortak değerlerin ortak bir paydada buluşturulması noktasında kent müzesinin önemli bir adım olduğunu belirten Belediye Başkanı Kadir Kara, bu amaç doğrultusunda kent müzesini Osmaniyelerin bağışladıkları eserlerle oluşturduklarını ifade etti. Osmaniyelilerin köylerden, kentlerden getirdiği, kendilerinin veya yakınlarının kullandığı birtakım materyallerle oluşturulan bölümlerin yanı sıra müzede kentin kurtuluş mücadelesini anlatan resimlerin de yer aldığını aktaran Başkan Kadir Kara, şöyle devam etti: “İnsanlarımız bu bölümden çok etkileniyor. Buradaki amacımız bu kutsal toprakların nasıl vatan toprağı olduğunu göstermek. Gerek kurtuluş mücadelesindeki şehitlerimizin gerekse terör mücadelesindeki şehitlerimizin isimlerini sergileyerek onları burada yâd ediyoruz. Osmaniye'ye hizmet etmiş devlet büyüklerimizin, kenti tanıtan ünlü sanatçılarımızın ve spor dünyasından insanlarımızı da müzede tanıtmaya çalışıyoruz.” dedi.
Kent Müzesi Her Yönü İle Tarihin İzlerini Taşıyor
Kent müzesinin iç dizaynı kadar dış cephesi de oldukça dikkat çekici. Kent Müzesinin dış cephesinin tamamı Selçuklu motifleri ile bezendi. Dış Cephenin tamamı taş kaplama, kemer ve tonoz motifleriyle kaplandı. Kent müzesinin her yönüyle tarihin izlerini taşıdığını dile getiren Başkan Kadir Kara, "Betonarme binanın içerisinde sergilenecek olan objeler ne kadar tarihimizi ve kültürümüzü yansıtıyorsa dış görünüşüne de o kadar tarihi misyon yüklemenin önemine inandığımız için, dış cephe Selçuklu tarzında taş kaplama yapılmıştır.” dedi.
Osmaniye Belediyesi Kent Müzesi, Bölgenin En Çok Ziyaret Edilen Şehir Müzesi Oldu
Eski Osmaniye'yi yaşatıp, yok olmaya yüz tutmuş anıları, gelenek ve görenekleri hemşehrilerimize hatırlatmak, gelecek kuşaklara aktarmak için kurulan Osmaniye Kent Müzesi açıldığı 2011 yılından bugüne kadar 650 bin insan tarafından ziyaret edilerek bölgenin en çok ziyaret edilen şehir müzesi oldu. Bu projeye büyük önem verdiklerini dile getiren Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, “Proje, kültür faaliyetinden çok şehrin kültürüne sahip çıkılması, şehir kültürünün yaşatılması ve tanıtılması adına büyük bir önem taşımaktadır. Şehrimize kazandırdığımız müzenin gelecek nesillerin kendi kültürel değerlerini bilmesi ve algılayabilmesi kent vizyonunun oluşturulması ve kentlilik bilincinin yerleştirilmesi açısından ayrı bir özelliği bulunmaktadır. Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda oluşturduğumuz müzemizin gördüğü ilgi bu anlamda doğru bir adım attığımızın da göstergesi. Bu da bizleri ziyadesiyle memnun ediyor.” dedi

Proje Fotoğrafları