MASAL PARK PROJESİ

Osmaniye Masal Parkı, bulunduğu bölgede benzeri olmayan, Osmaniye’nin tanıtımına katkı sağlayacak ve aynı zamanda bölgesel cazibe alanı haline gelecek bir eğlence ve dinlenme alanı olarak planlanmış bir proje olma özelliğini taşıyor.
Masal Park projesini hazırlamadan önce yabancı ülkelerdeki örnekleri incelediklerini ve bu örnekler çerçevesinde, kendi değerlerini yansıtan farklı bir konsept geliştirerek projeyi oluşturduklarını ifade eden Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, yaptığı açıklamada; “Avrupa'da ve diğer yerlerdeki örneklere baktığımız zaman her birinin bir teması var. Biz farklı bir konsept geliştirerek ana temamızı Anadolu teması olarak belirledik. Ülkemizde yedi bölgemiz var. Her bölgemizin farklı farklı özellikleri var. Birçok hemşerimiz diğer bölgelere gidemeyebilir göremeyebilir. Hangi bölgemiz ve şehrimiz neler ile tanınıyor hangi özellikleri taşıyor, işte biz bunları masal parkımızda oyun alanları da yerleştirerek bir masal park temasını Anadolu konsepti üzerine oluşturduk. Bu oluşturduğumuz konsept çok büyük ilgi gördü ve İstanbul'da yapılan atraksiyon fuarında da yıldızlı proje olarak ödül kazanmış oldu. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin de katılımıyla temelini attığımız masal park projemizin yapım çalışmaları şuan da devam ediyor. Biz beş büyük şehrin ortasındayız. Kendi şehrimizin ekonomisine katkı sağlamak hem de diğer illerimizdeki insanları ilimize çekecek bir cazibe merkezi kurmayı amaçladık. Bu amaç çerçevesinde Osmaniye'ye değer katacak önemli projelerimizden biri olan Osmaniye Masal Park Projesi kapsamında yürüttüğümüz çalışmalarımızın devam ediyor.” dedi.
PROJENİN AMACI VE HEDEFLERİ
Kentler ekonomilerini canlı tutabilmek amacı ile yaşamın içerisinde bir takım farklılıkları ortaya koymak zorundadırlar.
Benzer şekilde; kentte yaşayanların rahatlayabileceği, eğlenebileceği, sosyalleşebileceği ve bir araya gelerek kentsel aidiyet duygusunu güçlendirecek sosyal alanlar oluşturmak Belediyelerin asli görevleri arasındadır.
Bu amaçla, bölgede benzeri olmayan, Osmaniye’nin tanıtımına da katkı sağlayacak ve aynı zamanda bölgesel cazibe alanı haline gelecek bir eğlence ve dinlenme alanı planlanmıştır. Bu alanı planlarken ekonomik ve sürdürülebilir olmasına, yeni yapılan yatırımların da geri dönebilir olmasına özen gösterilmiştir. Tüm bu ekonomik ve sosyal kaygılara eş olarak; kültürel olarak da Osmaniye’de yer alacak böyle bir parkın öz kültürümüze ait olması, bize ait olması da planlamada bize en önemli yol gösterici olmuştur.
Günümüzde, özellikle çocuklar ve gençler yoğun yabancı baskısı altındadır. Geleceğimizin güvencesi olarak düşündüğümüz çocuk ve gençlerimizi sanal dünyanın zararlarından ve kültürel erozyonundan korumak, onlara kendi milletlerine ve tarihlerine ait masal kahramanlarının yaşadıklarını aktarmak yolu ile kültürümüzü gelecekte de canlı tutmak, belki de bu parkın en önemli amacı olacaktır.
MASAL PARK PROJESİ’NDE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Osmaniye’yi bölgesel yaşam merkezi yapacak en önemli projelerden biri olarak görülen Masal Park Projesi’nde inşaat çalışmaları Osmaniye Belediyesi tarafından kesintisiz sürdürülüyor. Türk masal kahramanlarının ve ülkemizin değerlerini yansıtacak projede sona geliniyor. MHP Genel Başkanı, Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli tarafından geçtiğimiz mayıs 2016’da temeli atılan proje’nin tamamlanarak 23 Nisan 2017 tarihi olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hizmete açılması planlanıyor. Adana yolundaki yaklaşık 80 dönümlük arazi üzerine projelendirilen Masal Parkı'nın gerçeği aratmayan tanıtım merkezi özellikle çocukların ilgi odağı oldu. 11 adet dev Türk masal kahramanı heykelinin yanı sıra oyun alanlarının yer alacağı Masal Dünyası Parkı'nda Türkiye’nin yedi bölgesinin de tanıtımı yapılacak
Proje kentin en çok ulaşım bağlantısı olan yerine konuşlandırıldı. Parkta, Masal Parkı Giriş Kalesi ve buluşma meydanı, 500 araçlık açık otopark, giriş alanda 24 adet tematik dükkandan oluşan alışveriş sokağı, 11 adet dev Türk masal kahramanı heykeli, içlerinde Galata Serbest Düşüş Kalesi, Van Gölü Canavarı Roller Coaster, Pamukkale Splash Su Oyunu, Anadolu Rüyası, Nuh'un Gemisi, Karadeniz Bot Gezintisi oyunlarının da bulunduğu toplam 12 adet atraksiyon, çocuklar için 2 adet interaktif su oyunu alanı, 6 adet softplay oyun alanı, dev dijital oyun alanı, 2 adet dev tırmanma oyun alanı, 1 adet amfi tiyatro, 1 adet 7D sinema, restoran ve kafeler yer alacak."

Proje Fotoğrafları