KİMSE ÇARESİZ KALMASIN

Kilis Belediyesi, Kimse Çaresiz Kalmasın Projesi ile mağdur, bakıma muhtaç, maddi sıkıntılar yüzünden zorluk çeken Engelli, Yaşlı, Kimsesiz ve Dul olan bireylerin ikamet ettikleri evleri; asgari yaşanabilir koşullara kavuşturabilmek amacıyla bakım, onarım ve tadilat işlerini yapıyor.
Dezavantajlı Grupların tamamı başta olmak üzere İhtiyaç sahibi, Engelli, Yaşlı, Kimsesiz ve Dul olan bireylerin ikamet ettikleri evlerin; asgari yaşanabilir koşullara kavuşturabilmek amacıyla bakım, onarım ve tadilat işlerini Maddi durumu yerinde olan hayırsever vatandaşlar aracılığı ile yaptırma. Şöyle ki; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları 3294 sayılı kanunun amacına uygun çalışmalar yapmak ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi ve ayni yardımda bulunmak üzere her il ve ilçede kurulmuştur. İhtiyaç sahibi bireyler evlerinin bakım ve onarım ihtiyaçları için adı geçen vakfa dilekçe ile başvurarak yardım talebinde bulunurlar. Bu bireylere yardım yapılabilmesinin ilk şartı ikamet ettikleri evin mülkünün ( tapusunun) kendi üzerine olmasıdır. Ayrıca hanede bulunan kişi başı gelirin aylık 392 TL'nin altında olması gerekmektedir.
Ancak şehrimizdeki bir çok aile miras malı evlerde oturmakta ve asgari ücretle çalışmakta ( Bu durumda SYDV'den yardım alamayacaktır) veya hiçbir işte çalışmamaktadır. İşte Kilis Belediyesi bu durumda olan aileleri tespit ederek bunları varlıklı hayırsever vatandaşlarımızla buluşturmaktadır. Böylece hayırsever vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla Belediyenin aracılığıyla muhtaç olduğu tespit edilen Dezavantajlı grupların evlerinin bakım ve onarımını üstlenmiş olmaktadırlar. Projeyi farklı kılan özellik Kamu kaynağı kullanmadan muhtaç ailelerimize sosyal yardımların ulaştırılmasını sağlamasıdır. Aracı rolüyle Belediyemiz özgün bir çalışmayı hayata geçirmiş olmaktadır.
Proje kapsamında 2015 yılı içerisinde 3, 2016 yılı içerinde 16 evin bakım ,onarım ve tadilatı yapılmıştır. Halen 2 evin bakım ve onarımı devam etmektedir. Bakım ve Onarım için başvuru yapan ve sıra bekleyen 10 tane evimiz daha bulunmaktadır.
Dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alma koşullarını taşımayan bireylerin, başvuruları veya ilgili mahalle muhtarlarının ihbarı sonucu tespit edilen evler Belediye ekipleri tarafından yerinde incelenmektedir. Bu incelemelerde bilirkişi ustalar da hazır bulunmakta ve yaklaşık maliyet hesaplaması yapılmaktadır. Başvuru tarihine göre sıralanan dosyalar, hayırsever vatandaşlarımızın talep etmelerine kadar beklemektedir. Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bağlı olan Gıda Bankamıza bağış için başvuran hayırsever vatandaşlarımıza proje hakkında bilgi verilmekte ve yardım yapmaya istekli olan vatandaşlarımızla yardım isteyen vatandaşlarımız eşleştirilmektedir. 

Proje Fotoğrafları